Chet ellik talabalar O‘zbekistonga 22 foiz ko‘paydi
2025-yilning yanvar-iyul oylarida O‘zbekistonga ta’lim olish maqsadida jami 10,7 ming nafar chet ellik talabalar kelgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu raqam 2024-yilning mos davri bilan solishtirilganda 2 ming nafarga yoki 22,4 foizga oshgan. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, bu o‘sish O‘zbekiston ta’lim muassasalariga xorijiy talabalar qiziqishining ortayotganidan darak beradi.
Eng ko‘p talabalar Turkmanistondan bo‘lib, ularning soni 3 197 nafarni tashkil etadi. Hindistondan 2 846 nafar, Tojikistondan esa 1 246 nafar talabalar ta’lim olish uchun kelgan.
Xitoydan 532 nafar, Janubiy Koreyadan 428 nafar, Pokistondan 377 nafar, Qirg‘iz Respublikasi tomonidan 286 nafar talabalar O‘zbekistonda tahsil olmoqda. Shuningdek, AQShdan 254, Afg‘onistondan 193 va Turkiyadan 181 nafar talabalar ta’lim olmoqda.
Boshqa davlatlardan kelgan talabalar soni esa 1 161 nafarni tashkil etadi. Bu ma’lumotlar O‘zbekiston ta’lim tizimining xalqaro maydonda tobora e’tiborga molik bo‘layotganini ko‘rsatadi.
Xorijiy talabalarning ko‘payishi mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalarining sifat va imkoniyatlarining oshayotganidan dalolat beradi. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi.

Иностранные студенты в Узбекистане увеличились на 22 процента
В период с января по июль 2025 года в Узбекистан приехало всего 10,7 тысячи иностранных студентов для получения образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта цифра увеличилась на 2 тысячи человек или на 22,4 процента по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. По данным Государственного комитета статистики, этот рост свидетельствует об увеличении интереса иностранных студентов к учебным заведениям Узбекистана.
Большинство студентов приехали из Туркменистана — их число составляет 3 197 человек. Из Индии приехало 2 846 студентов, из Таджикистана — 1 246 студентов.
Из Китая обучаются 532 студента, из Южной Кореи — 428, из Пакистана — 377, из Кыргызской Республики — 286 студентов. Также в Узбекистане учатся 254 студента из США, 193 из Афганистана и 181 из Турции.
Количество студентов из других стран составляет 1 161 человек. Эти данные показывают, что система образования Узбекистана становится всё более заметной на международной арене.
Рост числа иностранных студентов свидетельствует о повышении качества и возможностей высших учебных заведений нашей страны. Источник: Государственный комитет статистики.