Davlatdan ehtiyojmand oilalarga 1 mln so‘m yordam beriladi
2025-2026 yilgi isitish mavsumida davlat tomonidan ehtiyojmand oilalarga bir martalik moddiy yordam berilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yordam miqdori 1 000 000 so‘mni tashkil etib, noyabr oyida taqdim etiladi. Maqsad qiyin ahvoldagi oilalarning isitish xarajatlarini yengillashtirishdan iborat.
Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi axborot xizmati rasmiy ma’lumot berdi. Moddiy yordamdan foydalanish uchun bir necha toifalar belgilangan.
Ularga “Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kiritilgan, bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam oluvchi oilalar, “Kambag‘al oilalar reestri”dagi oilalar va “Mahalla yettiligi” tomonidan tayyorlangan qo‘shimcha ro‘yxatga kiritilgan oilalar kiradi. Qo‘shimcha ro‘yxatga kiritiladigan oilalarning ustuvor toifalariga boquvchisini yo‘qotgan oila a’zolari, I yoki II guruh nogironi bo‘lgan shaxslar bilan birga yashovchi oilalar, nogironligi bor bolani tarbiyalayotgan oilalar, isitish tizimi mavjud bo‘lmagan ko‘p qavatli uylarda yashovchilar, uch va undan ortiq oila bir xonadonda yashovchi oilalar, og‘ir kasallikka chalingan bemorni parvarishlayotgan oilalar hamda yolg‘iz keksa yoki nogironligi bo‘lgan fuqarolar kiradi.
Ushbu toifalardan biriga mansub bo‘lganlar joriy yil 25-sentyabrgacha “Mahalla yettiligi”ga murojaat qilishlari lozim. Davlatning ushbu choralari orqali ehtiyojmand oilalarning isitish xarajatlarini kamaytirish va ularning hayot sharoitlarini yaxshilash maqsad qilinmoqda.

Государство окажет помощь нуждающимся семьям в размере 1 млн сум
В отопительном сезоне 2025-2026 годов планируется однократная материальная помощь нуждающимся семьям от государства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Размер этой помощи составит 1 000 000 сум и будет предоставлен в ноябре. Цель — облегчить расходы на отопление семей, находящихся в трудном положении.
Об этом официально сообщил информационный отдел Национального агентства социальной защиты. Для получения материальной помощи определены несколько категорий.
К ним относятся семьи, включённые в «Единый реестр социальной защиты», семьи, получающие детские пособия или материальную помощь, семьи из «Реестра малоимущих семей» и семьи, включённые в дополнительный список, подготовленный «Махалля йеттилиги». Приоритетные категории семей, включаемых в дополнительный список, — это члены семей, потерявшие кормильца, семьи, проживающие с инвалидами I или II группы, семьи, воспитывающие ребёнка с инвалидностью, проживающие в многоквартирных домах без системы отопления, семьи, в которых три и более семьи живут в одном жилом помещении, семьи, ухаживающие за больными с тяжёлыми заболеваниями, а также одинокие пожилые люди или граждане с инвалидностью.
Лица, относящиеся к одной из этих категорий, должны обратиться в «Махалля йеттилиги» до 25 сентября текущего года. Через эти меры государство ставит целью снизить расходы нуждающихся семей на отопление и улучшить их условия жизни.