Sankt-Peterburg O‘zbekistonda rus tili sinfxonalarini ochadi
Rossiyaning Sankt-Peterburg shahri O‘zbekistonda rus tilini o‘rgatishni rivojlantirish maqsadida maxsus sinfxonalar tashkil etishda yordam berishga tayyorligini bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Zamin.uz sayti xabar berdi. Ushbu tashabbus 2025-yil 9-sentabr kuni Aleksandr Beglov boshchiligidagi Peterburg delegatsiyasining O‘zbekistonga rasmiy tashrifi doirasida muhokama qilindi.
Tashrif davomida gubernator Beglov Toshkent shahrida O‘zbekiston mitropoliti Vikentiy bilan uchrashib, ikki tomonlama gumanitar hamkorlik masalalarini muhokama qildi. Beglovning ta’kidlashicha, Toshkent yeparxiyasi tarixi Sankt-Peterburg shahri bilan chuqur bog‘liqdir.
Birinchi ruhoniy Sofoniya aynan Peterburgda xizmat qilgan. U pravoslav va islom dini ulamolari o‘rtasidagi muloqot muhimligini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida Peterburg shahri O‘zbekistonda rus tilini o‘rgatishga ixtisoslashgan sinfxonalar tashkil etishda o‘z yordamini taklif qildi. Shuningdek, o‘quv materiallari taqdim etish, o‘qituvchilar tayyorlash hamda qo‘shma ma’rifiy loyihalarni amalga oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, ikki shahar vakillari yozgi ta’lim lagerlarini tashkil etish taklifini bildirdi. Ushbu lagerlarda pravoslav madaniyati asoslari o‘rgatiladi, bu esa ikki xalq o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Tashrif davomida gubernator Beglov “Leningrad yodgorligi”ning ochilish marosimida ishtirok etdi va Toshkent hokimi Shavkat Umurzoqov bilan 2028-yilgacha mo‘ljallangan yangi hamkorlik dasturini imzoladi. Eslatib o‘tamiz, Rossiya Prezidenti Vladimir Putin 2025-yilning 26-27-may kunlari O‘zbekistonga qilgan rasmiy tashrifi davomida Moskva va Toshkent o‘rtasida rus tilini o‘rganish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishilgan edi (Zamin.uz).

Санкт-Петербург откроет классы русского языка в Узбекистане
Город Санкт-Петербург в России выразил готовность помочь в организации специализированных классов для изучения русского языка в Узбекистане с целью развития преподавания русского языка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает сайт Zamin.uz. Эта инициатива была обсуждена 9 сентября 2025 года в рамках официального визита делегации Петербурга во главе с Александром Бегловым в Узбекистан.
Во время визита губернатор Беглов встретился в Ташкенте с митрополитом Узбекистана Викентием и обсудил вопросы двустороннего гуманитарного сотрудничества. По словам Беглова, история Ташкентской епархии тесно связана с городом Санкт-Петербург.
Первый священник Софоний служил именно в Петербурге. Он особо подчеркнул важность диалога между православными и исламскими религиозными деятелями.
По итогам встречи город Санкт-Петербург предложил свою помощь в организации специализированных классов по изучению русского языка в Узбекистане. Также были рассмотрены вопросы предоставления учебных материалов, подготовки преподавателей и реализации совместных образовательных проектов.
Кроме того, представители двух городов высказали предложение об организации летних образовательных лагерей. В этих лагерях будут преподаваться основы православной культуры, что послужит укреплению культурных связей между двумя народами.
В ходе визита губернатор Беглов принял участие в церемонии открытия «Ленинградского мемориала» и подписал с хокимом Ташкента Шавкатом Умурзаковым новую программу сотрудничества, рассчитанную до 2028 года. Напомним, что в ходе официального визита Президента России Владимира Путина в Узбекистан 26-27 мая 2025 года было достигнуто соглашение о расширении сотрудничества между Москвой и Ташкентом в сфере изучения русского языка (Zamin.uz).