Irkutskda qushlar to‘dasiga uchib, samolyot qaytdi
Irkutskdan Toshkentga parvoz qilayotgan “Ural Airlines” samolyoti uchish paytida kutilmagan holatga duch keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sharqiy Sibir transport prokuraturasi matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, samolyot havoda qushlar to‘dasi bilan to‘qnashib, favqulodda vaziyat yuzaga keldi. Hodisa Irkutsk aeroportida mahalliy vaqt bilan soat 07:40 da samolyot uchish-qo‘nish yo‘lagiga chiqayotgan paytda sodir bo‘ldi.
Samolyotning dvigatellardan biriga qush kirib qolgani sababli ekipaj xavfsizlikni ta’minlash maqsadida aeroportga qaytishga majbur bo‘ldi. Samolyot bortida olti nafar ekipaj a’zosi va 91 nafar yo‘lovchi bo‘lgan.
Hodisa natijasida hech kim jarohat olmadi va barcha xavfsizlik qoidalari to‘liq bajarildi. Ushbu voqea aviatsiya sohasida qushlar bilan to‘qnashish muammosining qayta yuzaga kelayotganidan dalolat beradi.
Oldinroq Madriddan Parijga parvoz qilgan Iberia samolyoti ham qushlar bilan to‘qnashib, favqulodda holatda aeroportga qaytgani haqida xabar berilgan edi. Manba: zamin.uz

В Иркутске самолет вернулся, пролетев стаю птиц
Самолет «Ural Airlines», выполнявший рейс из Иркутска в Ташкент, столкнулся с неожиданной ситуацией во время взлета. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным пресс-службы транспортной прокуратуры Восточной Сибири, самолет столкнулся в воздухе с роем птиц, что вызвало чрезвычайную ситуацию. Инцидент произошел в аэропорту Иркутска в 07:40 по местному времени, когда самолет выходил на взлетно-посадочную полосу.
Из-за попадания птицы в один из двигателей экипаж был вынужден вернуться в аэропорт для обеспечения безопасности. На борту самолета находились шесть членов экипажа и 91 пассажир.
В результате происшествия никто не пострадал, и все меры безопасности были полностью соблюдены. Этот случай свидетельствует о повторном возникновении проблемы столкновения с птицами в авиационной сфере.
Ранее сообщалось, что самолет Iberia, выполнявший рейс из Мадрида в Париж, также столкнулся с птицами и экстренно вернулся в аэропорт. Источник: zamin.uz