Toshkent issiqlik elektr markazida mazut yoqilg‘isidan to‘liq voz kechildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda elektr va issiqlik energiyasi faqat tabiiy gaz asosida ishlaydigan zamonaviy va yuqori samarali uskunalar yordamida ishlab chiqarilmoqda. Bu o‘z navbatida poytaxt aholisi va sanoat korxonalari uchun ekologik toza energiya ta’minlashga qaratilgan.
Davlat rahbarining tashabbusi bilan 2024-yilda markazda umumiy quvvati 64 megavatt bo‘lgan yangi gaz-turbinalari ishga tushirildi. Ushbu zamonaviy qurilmalar yiliga 515 million kilovatt-soat elektr va 630 gigakaloriya issiqlik energiyasini barqaror ravishda ishlab chiqarishga imkon beradi.
Bu energiya poytaxt aholisi va iqtisodiyot ehtiyojlari uchun xizmat qiladi. Ekologik xavfsizlik markaz faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Hududda joylashgan uchta gaz-turbinali qurilmaga maxsus ekopostlar o‘rnatilgan bo‘lib, atmosferaga chiqarilayotgan gazlar doimiy monitoring qilinadi va tahlil etiladi. Shuningdek, “Issiqlik elektr stansiyalari” aksiyadorlik jamiyati hamda Turkiyaning “Iltekno” kompaniyasi hamkorligida Chilonzor, Olmazor va Sergeli tumanlarida kogeneratsiya markazlari tashkil etilgan.
Bu markazlarda ham zamonaviy texnologiyalar yordamida ekologik toza energiya ishlab chiqarilmoqda. Kelgusida Mirzo Ulug‘bek, Yunusobod, Shayxontohur, Uchtepa, Mirobod, Yashnobod va Yangihayot tumanlarida ham shunday zamonaviy qurilmalar barpo etilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, markaz shahar ekologiyasini yaxshilashga ham o‘z hissasini qo‘shmoqda. Masalan, 2025-yilda “Yashil makon” umummilliy dasturi doirasida 5000 tup manzarali va sog‘lom daraxt ekildi.
Ushbu ishlar nafaqat energiya tizimini modernizatsiya qilishga xizmat qilmoqda, balki poytaxtning havo sifati va atrof-muhitni muhofaza qilishda ham muhim ahamiyatga ega. Manba: zamin.uz

Ташкентский тепловой центр отказался от мазута
В Ташкентском теплоэлектроцентрале полностью отказались от использования мазута в качестве топлива. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь электроэнергия и тепло производятся только с помощью современного и высокоэффективного оборудования, работающего на природном газе. Это направлено на обеспечение экологически чистой энергии для жителей столицы и промышленных предприятий.
По инициативе главы государства в 2024 году на центре были введены в эксплуатацию новые газотурбинные установки общей мощностью 64 мегаватта. Эти современные установки позволяют стабильно производить 515 миллионов киловатт-часов электроэнергии и 630 гигакалорий тепловой энергии в год.
Эта энергия служит нуждам жителей столицы и экономики. Экологическая безопасность является одним из приоритетных направлений деятельности центра.
На территории установлены специальные экопосты для трёх газотурбинных установок, где постоянно ведётся мониторинг и анализ выбросов в атмосферу. Кроме того, в сотрудничестве с акционерным обществом «Тепловые электростанции» и турецкой компанией «Iltekno» в районах Чиланзар, Олмазор и Сергели созданы когенерационные центры.
В этих центрах также с помощью современных технологий производится экологически чистая энергия. В будущем планируется строительство подобных современных установок в районах Мирзо Улугбек, Юнусабад, Шайхантахур, Учтепа, Миробод, Яшнабад и Янгиҳайёт.
Кроме того, центр вносит свой вклад в улучшение городской экологии. Например, в 2025 году в рамках общенациональной программы «Зелёное пространство» было посажено 5000 декоративных и здоровых деревьев.
Эти работы служат не только модернизации энергетической системы, но и имеют важное значение для качества воздуха в столице и охраны окружающей среды. Источник: zamin.uz