Prezident qishloq xo‘jaligi yerlarini samarali ishlatishni tartibga soldi
Prezident tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarida mahsulot yetishtirish jarayonining uzluksizligini ta’minlash va yer resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish maqsadida qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida farmon imzolandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat asosida hududiy hokimliklar bo‘sh turgan yer maydonlarini aniq hisobga olib, ularni unumli ishlatishi nazarda tutilmoqda. Shuningdek, qishloq xo‘jaligiga ajratilgan yerlarni qayta ijaraga berish tizimi takomillashtiriladi.
Farmonga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanuvchi ijarachilar o‘zlariga ajratilgan yerning ma’lum qismini boshqa shaxslarga qayta ijaraga berish huquqiga ega bo‘ladi. Yer egalari va foydalanuvchilari esa o‘z yerlaridan foydalanish va egalik huquqini xalq deputatlari tuman yoki shahar kengashlari qarorlari asosida ijara huquqiga o‘zgartirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Yangi qoidalarga muvofiq, yerga egalik va foydalanish huquqi ijara huquqiga o‘tkazilganda muddat O‘zbekiston fuqarolari va ularning tashkil etgan yuridik shaxslari uchun 30 yil, xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi korxonalar uchun esa 25 yil etib belgilandi. Ushbu farmon yer resurslaridan samarali foydalanish, qishloq xo‘jaligida uzluksiz ishlab chiqarishni ta’minlash hamda fermer va tadbirkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratish maqsadida qabul qilingan muhim hujjat hisoblanadi (manba: zamin.uz).

Президент упорядочил эффективное использование сельскохозяйственных земель
Президент подписал указ о дополнительных мерах, направленных на обеспечение непрерывности процесса выращивания продукции на сельскохозяйственных землях и повышение эффективности использования земельных ресурсов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим документом предусмотрено, что территориальные власти будут точно учитывать свободные земельные участки и обеспечивать их эффективное использование. Кроме того, будет совершенствована система повторной аренды земель, выделенных для сельского хозяйства.
Согласно указу, арендаторы сельскохозяйственных земель, использующие их, получат право сдавать часть выделенного им участка в субаренду другим лицам. Владельцы и пользователи земель смогут преобразовывать свои права пользования и владения землей в право аренды на основании решений районных или городских советов народных депутатов.
В соответствии с новыми правилами, при передаче права собственности и пользования землей в право аренды срок устанавливается в 30 лет для граждан Узбекистана и юридических лиц, созданных ими, и 25 лет для предприятий с участием иностранных инвестиций. Этот указ является важным документом, принятым с целью эффективного использования земельных ресурсов, обеспечения непрерывного производства в сельском хозяйстве, а также создания новых возможностей для фермеров и предпринимателей (источник: zamin.uz).