Jarima ballari tizimi yo‘l qoidalarini 41% kamaytirdi
O‘zbekistonda jarima ballari tizimi joriy etilgandan so‘ng, haydovchilar tomonidan yo‘l harakati qoidalarining buzilishi 41 foizga kamaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati ma’lumot berdi. Jarima ballari tizimi 2024 yil 1 iyundan kuchga kirgan.
Dastlabki uch oy mobaynida 69 mingga yaqin haydovchi jarima bali oldi. Ulardan 63,9 ming nafari 0,5 dan 1 gacha bo‘lgan ballga ega bo‘lsa, 4976 nafari ikki ballgacha, 189 nafari esa uch ball olgan.
Bundan tashqari, 14 haydovchiga to‘rt ball, 4 nafarga esa besh ball qo‘llanildi. Shu bilan birga, 9,3 million haydovchi umuman jarima bali olmadi.
Bu holat yo‘l harakati tartib-intizomining yaxshilanganidan dalolat beradi. 2024 yil yozida qayd etilgan qoidabuzarliklar soni 285 ming bo‘lsa, joriy yilning shu davrida bu ko‘rsatkich 167 mingga kamaydi.
Yo‘l-transport hodisalari ham uchdan bir qismini tashkil etib, 338 taga yetdi. Ushbu ma’lumotlar one.uz saytidan olindi.

Система штрафных баллов снизила количество нарушений правил дорожного движения на 41%
В Узбекистане после введения системы штрафных баллов количество нарушений правил дорожного движения водителями сократилось на 41 процент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в службе безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел. Система штрафных баллов вступила в силу 1 июня 2024 года.
За первые три месяца около 69 тысяч водителей получили штрафные баллы. Из них 63,9 тысячи имели от 0,5 до 1 балла, 4976 — до двух баллов, а 189 — три балла.
Кроме того, 14 водителям было начислено четыре балла, а 4 — пять баллов. При этом 9,3 миллиона водителей не получили штрафных баллов вовсе.
Это свидетельствует о улучшении дисциплины на дорогах. Если летом 2024 года было зафиксировано 285 тысяч нарушений, то за аналогичный период текущего года этот показатель снизился на 167 тысяч.
Дорожно-транспортные происшествия составили треть от общего числа и достигли 338 случаев. Эти данные взяты с сайта one.uz.