Huquqshunos va jurnalist Xushnud Xudoyberdiyev ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlarga munosabat bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xabarlarda 1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan har bir maktab xodimiga 953 ming so‘mdan mukofot berilishi aytilgan edi. Ammo Xudoyberdiyevning ta’kidlashicha, bu ma’lumot qisman noto‘g‘ri talqin qilingan.
Unga ko‘ra, Prezident farmonidagi muhim band noto‘g‘ri tushunilgan va aytilgan summa barcha xodimlarga teng miqdorda beriladi, degani emas. 2025-yil 19-martdagi PF–51-sonli Prezident farmoniga asosan umumta’lim muassasalari direktor jamg‘armasidan foydalanish tartibida o‘zgarishlar kiritildi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, 1-oktyabr bayrami munosabati bilan xodimlarni mukofotlash miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 75 foizigacha bo‘lishi mumkin. Avval bu ko‘rsatkich 50 foiz edi.
Shuni ta’kidlash kerakki, 75 foiz — bu maksimal chegara bo‘lib, har bir muassasa va xodim uchun mukofot miqdori direktor jamg‘armasining moliyaviy imkoniyatlari va mablag‘ holatiga qarab farq qiladi. Ba’zi joylarda 75 foiz, boshqalarida 60 yoki 50 foiz berilishi mumkin.
Bundan tashqari, bayram munosabati bilan mukofot faqat o‘qituvchilarga emas, balki barcha xodimlarga, jumladan rahbariyat va texnik xizmat ko‘rsatuvchi xodimlarga ham taqdim etiladi. Xudoyberdiyevning fikricha, ustozlar qancha ko‘p oylik, ustama va mukofot olsa, shuncha yaxshi bo‘ladi.
Ammo qonuniy jihatdan amaldagi tartib to‘g‘ri tushunilishi zarur. Shuning uchun ham kimgadir kamroq mukofot berilsa, bu noto‘g‘ri talqin yoki tushunmovchilikka yo‘l qo‘yilmasligi lozim.
Xulosa qilib aytganda, 953 ming so‘m mukofotning maksimal miqdori hisoblanadi va har bir maktab hamda xodim uchun u turlicha bo‘lishi mumkin (manba: zamin.uz).

Сумма вознаграждения для сотрудников школы различается
Юрист и журналист Хушнуд Худойбердиев прокомментировал сообщения, распространяемые в социальных сетях. Об этом сообщил Zamin.uz.
В этих сообщениях говорилось, что в связи с 1 октября — Днем учителя и воспитателя, каждому сотруднику школы будет выплачена премия в размере 953 тысяч сумов. Однако, по словам Худойбердиева, эта информация частично неверно истолкована.
По его словам, важный пункт указа Президента был неправильно понят, и указанная сумма не означает, что всем сотрудникам будет выплачена одинаковая сумма. В соответствии с указом Президента № ПФ–51 от 19 марта 2025 года были внесены изменения в порядок использования фонда директора общеобразовательных учреждений.
Согласно новым правилам, размер премии сотрудникам по случаю праздника 1 октября может составлять до 75 процентов от минимальной заработной платы. Ранее этот показатель составлял 50 процентов.
Следует подчеркнуть, что 75 процентов — это максимальный предел, и размер премии для каждого учреждения и сотрудника зависит от финансовых возможностей и состояния средств фонда директора. В некоторых местах может быть выплачено 75 процентов, в других — 60 или 50 процентов.
Кроме того, премия по случаю праздника предоставляется не только учителям, но и всем сотрудникам, включая руководство и технический персонал. По мнению Худойбердиева, чем больше учителя получают зарплату, надбавки и премии, тем лучше.
Однако с юридической точки зрения действующий порядок должен быть правильно понят. Поэтому, если кому-то выплачивается меньшая премия, это не должно быть результатом неправильного толкования или недоразумения.
В заключение можно сказать, что 953 тысячи сумов — это максимальный размер премии, и для каждой школы и каждого сотрудника он может быть разным (источник: zamin.uz).