Yagona davlat imtihonlari joriy etiladi O‘zbekistonda
Yangi o‘quv yilidan boshlab O‘zbekistonda ta’lim tizimida muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda 9 va 11-sinf o‘quvchilari uchun yagona davlat imtihonlari tashkil etiladi. Ushbu tizim bitiruvchilarga o‘z bilim darajasi va qobiliyatiga qarab oliy ta’lim yoki kasb-hunarga yo‘naltirilish imkonini beradi.
Hozirda taxminan 400 ming 9-sinf bitiruvchilari texnik va kasb kollejlari tizimiga qamrab olinmoqda. Maktabdagi oxirgi imtihon natijalari esa bitiruvchilarga oliy ta’lim muassasalariga kirish imkoniyatini yaratadi.
Bu esa yoshlarning maktabda tahsilni davom ettirgan holda, fanlar bo‘yicha chuqurlashtirilgan bilim olishlariga yordam beradi. Natijada ular oliygohlarda yangi fanlar va mutaxassisliklarga kengroq yo‘l ochiladi.
Bir so‘z bilan aytganda, bitiruvchilar maktabdagi yakuniy imtihon natijalariga ko‘ra texnik yoki kasb kollejlari hamda oliy ta’lim muassasalariga osonlik bilan kirishlari mumkin. Bu o‘z navbatida yoshlarning ta’limga qiziqishini oshiradi hamda ularning malakali mutaxassislar sifatida shakllanishiga ko‘maklashadi.
Yangi tizim joriy etilishi bilan har bir yosh o‘z salohiyati va istaklariga muvofiq ta’lim yo‘nalishini tanlay oladi, bu esa ta’lim tizimida raqobatni kuchaytiradi. Shuningdek, pedagoglar va maktab rahbarlari yoshlarning imkoniyatlarini aniq baholash va ularni to‘g‘ri yo‘naltirish imkoniyatiga ega bo‘lmoqda.
Ushbu o‘zgarishlar ta’lim sifatini oshirishga, yoshlarning kasbiy va akademik salohiyatini rivojlantirishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Единые государственные экзамены вводятся в Узбекистане
С нового учебного года в системе образования Узбекистана происходят важные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь для учеников 9 и 11 классов будут организованы единые государственные экзамены. Эта система позволит выпускникам в зависимости от уровня знаний и способностей направляться либо в высшие учебные заведения, либо в профессионально-технические училища.
В настоящее время около 400 тысяч выпускников 9 классов охвачены системой технических и профессиональных колледжей. Результаты итоговых экзаменов в школе создают выпускникам возможность поступления в высшие учебные заведения.
Это помогает молодёжи продолжать обучение в школе с углублённым изучением предметов. В результате для них открываются более широкие возможности для изучения новых дисциплин и специальностей в вузах.
Одним словом, выпускники могут легко поступать в технические или профессиональные колледжи, а также в высшие учебные заведения на основе результатов итоговых экзаменов в школе. Это, в свою очередь, повышает интерес молодёжи к образованию и способствует их формированию как квалифицированных специалистов.
С введением новой системы каждый молодой человек сможет выбирать направление обучения в соответствии со своими способностями и желаниями, что усилит конкуренцию в системе образования. Кроме того, педагоги и руководители школ получат возможность точно оценивать возможности молодёжи и правильно их направлять.
Эти изменения направлены на повышение качества образования и развитие профессионального и академического потенциала молодёжи. Источник: zamin.uz