Namangan viloyatidagi mashhur Chortoq suvombori atrofida turizmni rivojlantirish maqsadida zamonaviy turizm kompleksi, mehmonxona, restoranlar hamda dam olish va ko‘ngilochar maskanlar tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 16-sentyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan Namangan viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’lum qilindi. Yig‘ilishda ta’kidlanishicha, Jahon banki bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan O‘rta shaharlarni rivojlantirish loyihasi doirasida joriy yilda Furqat bog‘i qayta rekonstruksiya qilinib, hududi qariyb ikki barobar kengaytiriladi.
Shuningdek, Chortoqsoy bo‘ylab 11 kilometr uzunlikdagi ekologik eko-yo‘laklar, piyodalar va velosipedchilar uchun maxsus marshrutlar barpo etiladi. Turizm kompleksini rivojlantirish dasturi doirasida Chortoqsoy va Katta Namangan kanali qirg‘oqlarining yetti kilometri betonlashtiriladi va 30 gektar yer maydoni foydali, samarali hududga aylantiriladi.
Bu yerda ko‘p yillik bog‘lar va tabiiy muhit uyg‘unlashtirilgan holda sanatoriy tipidagi yirik servis obyektlari ham barpo etilishi rejalashtirilmoqda. Shu tariqa, Chortoq suvombori atrofida nafaqat turizm kompleksi, balki mehmonxona, restoranlar, dam olish va ko‘ngilochar maskanlar tashkil etiladi.
Bu esa viloyatning turizm salohiyatini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, Pop tumanidagi Arashan ko‘li atrofida 1200 gektar maydonda yirik turizm kompleksi barpo etilishi rejalashtirilmoqda.
Ushbu maskan yiliga bir million sayyohni qabul qilish qudratiga ega bo‘lib, viloyat turizm sektoridagi investitsiyalarni ko‘paytirish va xalqaro miqyosdagi obro‘ni mustahkamlashga xizmat qiladi. Turizm sohasidagi katta loyihalar uchun malakali kadrlarni tayyorlash maqsadida keyingi o‘quv yilidan boshlab Avstriyaning Krems universiteti bilan hamkorlikda Namangan davlat universitetida qo‘shma fakultet tashkil etiladi.
Bu yosh mutaxassislarni zamonaviy bilim va amaliyot bilan ta’minlashga imkon yaratadi. Manba: zamin.uz, 2025 yil 16 sentyabr.

В Намангане развивается туризм вокруг Чортокского водохранилища
В Намаганской области планируется создание современного туристического комплекса, гостиницы, ресторанов, а также зон отдыха и развлечений с целью развития туризма вокруг знаменитого Чортокского водохранилища. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом было объявлено 16 сентября на совещании, посвящённом социально-экономическому развитию Намаганской области, которое провёл Президент Шавкат Мирзиёев. На совещании было отмечено, что в рамках проекта развития средних городов, реализуемого совместно с Всемирным банком, в этом году будет проведена реконструкция парка Фуркат, площадь которого увеличится почти в два раза.
Кроме того, вдоль Чортоксоя будут созданы экологические эко-тропы длиной 11 километров, специальные маршруты для пешеходов и велосипедистов. В рамках программы развития туристического комплекса семь километров берегов Чортоксоя и Большого Намаганского канала будут бетонированы, а площадь в 30 гектаров превратится в полезную и эффективную территорию.
Здесь планируется также строительство крупных сервисных объектов санаторного типа, сочетающих многолетние сады и природную среду. Таким образом, вокруг Чортокского водохранилища будет создан не только туристический комплекс, но и гостиницы, рестораны, зоны отдыха и развлечений.
Это значительно повысит туристический потенциал области. Кроме того, в районе Попского района вокруг озера Арашан планируется строительство крупного туристического комплекса площадью 1200 гектаров.
Этот объект сможет принимать до одного миллиона туристов в год, что будет способствовать увеличению инвестиций в туристический сектор области и укреплению международного имиджа. Для подготовки квалифицированных кадров для крупных проектов в сфере туризма с следующего учебного года в сотрудничестве с университетом Кремс (Австрия) в Намаганском государственном университете будет создан совместный факультет.
Это позволит обеспечить молодых специалистов современными знаниями и практическими навыками. Источник: zamin.uz, 16 сентября 2025 года.