Dam olish kunlari O‘zbekistonda havo issiq bo‘ladi
O‘zbekistonda kelayotgan dam olish kunlari havo harorati asta-sekin oshadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sinoptiklar ma’lumotlariga ko‘ra, yakshanba kuni kunduzi harorat +32 dan +34 darajagacha yetishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatining ayrim hududlarida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud.
19-21 sentyabr kunlari mamlakatning ko‘p joylarida havo asosan quyoshli va biroz bulutli bo‘ladi. Ko‘pchilik hududlarda yomg‘ir yog‘maydi.
Bu haqida O‘zgidromet axborot xizmati ma’lumot berdi. Juma kuni kunduzi havo +25 dan +28 darajagacha bo‘ladi, respublikaning janubiy hududlarida esa harorat +30 darajagacha ko‘tariladi.
Shanba kuni cho‘l hududlari va janubda havo yanada issiq bo‘ladi, yakshanba kuni esa markaziy hududlarda harorat +32 dan +34 darajagacha ko‘tarilishi taxmin qilinmoqda. 20-21 sentyabr kunlari Qoraqalpog‘iston va Xorazmda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin.
Bu hududlarda harorat +23 dan +28 daraja atrofida bo‘ladi. Shuningdek, shimoliy hududlar va cho‘l mintaqalarida shamol tezligi soatiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin.
Ba’zi joylarda shamol bilan birga chang va to‘zon ko‘tarilishi ehtimoli ham bor. Poytaxt Toshkentda esa dam olish kunlari havo biroz bulutli va o‘zgaruvchan bo‘ladi, lekin yomg‘ir yog‘maydi.
Shamol sharq yo‘nalishida, soatiga 3-8 metr tezlikda esadi. Harorat juma kuni +26, shanba kuni +28 dan +30 darajagacha, yakshanba kuni esa +32 dan +34 darajagacha ko‘tarilishi kutilmoqda (manba: O‘zgidromet).

В выходные в Узбекистане будет жаркая погода
В Узбекистане в предстоящие выходные температура воздуха постепенно повысится. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным синоптиков, в воскресенье днем температура ожидается от +32 до +34 градусов. При этом в некоторых районах Республики Каракалпакстан и Хорезмской области возможен кратковременный дождь.
С 19 по 21 сентября в большинстве регионов страны погода будет преимущественно солнечной и слегка облачной. В большинстве районов дождей не ожидается.
Об этом сообщает информационная служба Узгидромета. В пятницу днем температура воздуха составит от +25 до +28 градусов, в южных регионах республики температура поднимется до +30 градусов.
В субботу в пустынных районах и на юге будет еще жарче, а в воскресенье в центральных регионах температура ожидается от +32 до +34 градусов. 20-21 сентября в Каракалпакстане и Хорезме возможны кратковременные дожди и грозы.
В этих районах температура будет около +23…+28 градусов. Также на севере и в пустынных регионах скорость ветра может усилиться до 13-18 метров в секунду.
В некоторых местах вместе с ветром возможна пыль и песчаные бури. В столице Ташкенте в выходные дни погода будет слегка облачной и переменчивой, но дождей не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 3-8 метров в секунду. Температура в пятницу ожидается +26, в субботу от +28 до +30, а в воскресенье от +32 до +34 градусов (источник: Узгидромет).