Toshkentga 200 ta elektrobus yetkazib beriladi
2025 yilda Toshkent shahrida jamoat transportini rivojlantirish bo‘yicha katta loyiha amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha "O‘zbekiston – 2030" strategiyasining "Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot yili" dasturi doirasida amalga oshirilmoqda. Rejaga ko‘ra, joriy yil oxirigacha 200 ta elektrobus va ularni quvvatlantirish uchun zarur uskunalar xarid qilinadi.
Tender natijasida Xitoyning "YUTONG BUS Co., Ltd." kompaniyasi g‘olib deb topildi. Ushbu kompaniya bilan tuzilgan shartnoma asosida birinchi 100 ta elektrobus Xorgos shahri orqali Qozog‘iston hududidan o‘tib, O‘zbekistonga olib kelindi.
Elektrobuslar sentyabr oyining oxirigacha to‘liq yetkazib berilishi rejalashtirilgan. Loyiha moliyalashtirilishi Xitoyning Eximbank moliyaviy instituti va "O‘zsanoatqurilishbank" aksiyadorlik tijorat banki hamkorligida amalga oshirilmoqda.
Elektrobuslar atmosferaga zararli gazlar chiqarishmaydi, shovqinsiz ishlaydi va ekologik jihatdan toza hisoblanadi. Ushbu tashabbus poytaxtda xavfsiz, qulay hamda zamonaviy jamoat transporti tizimini yaratishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

В Ташкент доставят 200 электробусов
В 2025 году в городе Ташкент реализуется крупный проект по развитию общественного транспорта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный проект реализуется в рамках программы «Охрана окружающей среды и год зеленой экономики» стратегии «Узбекистан – 2030». Согласно плану, до конца текущего года будет закуплено 200 электробусов и необходимое оборудование для их зарядки.
По результатам тендера победителем стала китайская компания «YUTONG BUS Co., Ltd.». На основании заключенного с этой компанией контракта первые 100 электробусов были доставлены в Узбекистан через город Хоргос на территории Казахстана.
Поставка электробусов планируется завершить до конца сентября. Финансирование проекта осуществляется при сотрудничестве финансового института Eximbank Китая и акционерного коммерческого банка «Узсаноаткурилишбанк».
Электробусы не выбрасывают вредных газов в атмосферу, работают бесшумно и считаются экологически чистыми. Эта инициатива имеет важное значение для создания в столице безопасной, удобной и современной системы общественного транспорта.