Mirziyoyev va Abdulla II hamkorlikni mustahkamladi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining yubiley sessiyasi doirasida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Iordaniya podshohi Abdulla II ibn al-Husayn o‘rtasida muhim diplomatik uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash, iqtisodiy va siyosiy sohalardagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish masalalari muhokama qilindi. Joriy yil avgust oyida Iordaniya podshohining O‘zbekistonga amalga oshirgan oliy darajadagi tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarning ijrosi atroflicha ko‘rib chiqildi.
Ushbu tashrif ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirib, strategik yo‘nalishlardagi hamkorlik uchun mustahkam poydevor yaratganligi ta’kidlandi. Shuningdek, savdo, investitsiya va texnologiya sohalarida mavjud imkoniyatlarni amalga oshirish uchun aniq chora-tadbirlar belgilash zarurligi qayd etildi.
Maxsus e’tibor yetakchi kompaniyalar ishtirokidagi ustuvor investitsiya loyihalarini tezlashtirishga qaratildi. Buning natijasida qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, turizm hamda transport va logistika sohalarida yangi sherikliklar yuzaga kelishi kutilmoqda.
Uchrashuvda ikki davlatning siyosiy va iqtisodiy sohalardagi yaqin hamkorligi nafaqat mamlakatlar uchun, balki butun mintaqada barqarorlik va taraqqiyot uchun ham muhim ekanligi ta’kidlandi. Shavkat Mirziyoyev va Abdulla II muloqot yakunida ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish, amaliy hamkorlikni mustahkamlash hamda qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga qat’iy iroda bildirishdi.
Mazkur uchrashuv O‘zbekiston va Iordaniya munosabatlarida yangi sahifa ochib, ikki mamlakat xalqlari manfaatlariga xizmat qiladigan ko‘plab loyihalarga yo‘l ochadi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев и Абдулла II укрепили сотрудничество
В рамках юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций состоялась важная дипломатическая встреча между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и королём Иордании Абдуллой II ибн аль-Хусейном. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы укрепления дружественных отношений между двумя государствами, а также выведения сотрудничества в экономической и политической сферах на новый уровень. Были подробно рассмотрены вопросы исполнения соглашений, достигнутых в ходе высокого визита короля Иордании в Узбекистан в августе текущего года.
Отмечено, что этот визит способствовал дальнейшему развитию двусторонних отношений и заложил прочную основу для сотрудничества в стратегических направлениях. Также подчеркнута необходимость определения конкретных мер по реализации имеющихся возможностей в сферах торговли, инвестиций и технологий.
Особое внимание было уделено ускорению приоритетных инвестиционных проектов с участием ведущих компаний. В результате ожидается появление новых партнёрств в сельском хозяйстве, фармацевтике, туризме, а также в транспортной и логистической сферах.
На встрече подчеркнута важность тесного сотрудничества двух государств в политической и экономической областях не только для самих стран, но и для стабильности и развития всего региона. По итогам диалога Шавкат Мирзиёев и Абдулла II выразили твёрдую решимость развивать двусторонние отношения, укреплять практическое сотрудничество и реализовывать совместные инициативы.
Данная встреча открывает новую страницу в отношениях между Узбекистаном и Иорданией, создавая возможности для реализации множества проектов, направленных на благо народов обеих стран. Источник: zamin.uz