O‘zbekistonda Butunjahon tozalik kuni 55,7 tonna chiqindi yig‘ildi
2023-yil 20-sentyabr kuni O‘zbekistonning barcha hududlarida Butunjahon tozalik kuni munosabati bilan o‘tkazilgan aksiya doirasida jami 55,7 tonna chiqindi yig‘ildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi ma’lum qildi. Tadbir “Hayot uchun joy ajrating” shiori ostida tashkil etilib, unda fuqarolar, yoshlar hamda turli tashkilotlar faol ishtirok etdi.
Yig‘ilgan chiqindilarning bir qismi qayta ishlash maqsadida topshirildi, bu esa ekologik jihatdan muhim ish hisoblanadi. Ekologiya vazirligi va Chiqindilarni boshqarish hamda sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi xodimlari, ekologik faollar va yoshlar Toshkent dengizi nomi bilan tanilgan To‘yabo‘g‘iz suv ombori sohilini chiqindilardan tozaladi.
Ushbu hududda jami 962 kilogramm chiqindi yig‘ildi, shundan 200 kilogrammini plastik idishlar tashkil etdi. Plastik chiqindilar qayta ishlash uchun yuborildi.
Mazkur tadbir aholining ekologik madaniyatini oshirishga xizmat qildi. Agentlik direktori Sharifbek Hasanovning ta’kidlashicha, chiqindilar sektori iqlim o‘zgarishi, bioxilma-xillikning kamayishi va atrof-muhitning ifloslanishiga olib kelmoqda.
Mamlakat bo‘ylab bir kunda o‘rtacha 19-20 ming tonna chiqindi hosil bo‘ladi. 2024-yilda yig‘ilgan 14 million tonna chiqindining atigi 5,2 foizi qayta ishlangan.
Ekologiya vazirligi bo‘lim boshlig‘i Zarrina Abdullayeva aholining chiqindilarga nisbatan munosabatini o‘zgartirishni maqsad qilganini bildirdi. U aytishicha, atrof-muhitni faqat bir kun emas, balki har kuni toza saqlash zarur.
Ushbu tadbir keng jamoatchilikni ekologik faollikka undashga qaratilgan. 2023-yilda Butunjahon tozalik kuni munosabati bilan O‘zbekistonda 36,5 tonna chiqindi yig‘ilgan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 19,2 tonna ko‘paydi.
Bu esa aholining ishtiroki va ekologiyaga bo‘lgan e’tiborining oshgani bilan bog‘liqdir. Manba: Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi.

В Узбекистане в Международный день чистоты собрано 55,7 тонны отходов
20 сентября 2023 года во всех регионах Узбекистана в рамках акции, посвящённой Дню Всемирной чистоты, было собрано в общей сложности 55,7 тонны отходов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата. Мероприятие было организовано под девизом «Выделите место для жизни», в нём активно участвовали граждане, молодёжь и различные организации.
Часть собранных отходов была передана на переработку, что является важным экологическим шагом. Сотрудники Министерства экологии, Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики, экологические активисты и молодёжь очистили берег водохранилища Туябоғиз, известного как Ташкентское море, от мусора.
В этом районе было собрано всего 962 килограмма отходов, из которых 200 килограммов составили пластиковые бутылки. Пластиковые отходы были отправлены на переработку.
Это мероприятие способствовало повышению экологической культуры населения. По словам директора агентства Шарифбека Хасанова, сектор отходов приводит к изменению климата, снижению биоразнообразия и загрязнению окружающей среды.
В стране в среднем за один день образуется 19-20 тысяч тонн отходов. В 2024 году из 14 миллионов тонн собранных отходов переработано всего 5,2 процента.
Начальник отдела Министерства экологии Заррина Абдуллаева отметила, что целью является изменение отношения населения к отходам. По её словам, окружающую среду необходимо сохранять чистой не только один день, но и каждый день.
Это мероприятие направлено на привлечение широкой общественности к экологической активности. В 2023 году в Узбекистане в честь Дня Всемирной чистоты было собрано 36,5 тонны отходов, а в 2024 году этот показатель увеличился на 19,2 тонны.
Это связано с ростом участия населения и повышением внимания к экологии. Источник: Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.