Mirziyoyev va Tramp iqtisodiy hamkorlikni mustahkamladi
2023 yil 23 sentabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro hamkorlik va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar. Donald Tramp O‘zbekiston va AQSh korxonalari o‘rtasida imzolangan 105 milliard dollarlik bitimlarni yuqori baholadi.
U O‘zbekiston prezidentini uzoq yillar davomida faoliyat yuritayotgan yetakchi sifatida ta’riflab, mamlakatning iqtisodiy rivojlanishidagi muvaffaqiyatlarini ta’kidladi. Shavkat Mirziyoyev esa Trampning tinchlik yo‘lidagi sa’y-harakatlarini e’tirof etdi va uni Nobel mukofotiga loyiq deb hisoblashini bildirdi.
Prezident Mirziyoyev shuningdek, Trampni Samarqandga taklif qildi. Uchrashuv davomida tomonlar mintaqaviy mojarolarga yechim topish borasidagi hamkorlikni ham muhokama qildilar.
O‘zbekiston rahbari Tramp bilan kelishilgan barcha masalalar amalga oshirilayotganini qayd etdi va o‘zaro muloqotni davom ettirishga tayyorligini bildirdi. Shuningdek, Donald Tramp yaqin vaqt ichida O‘zbekiston prezidenti nutqini tinglash niyatida ekanligini aytdi va qisqa savol-javob uchun vaqt ajratishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda shuningdek, AQSh prezidenti xavfsizlik va adolat masalalariga oid savollarga javob berdi hamda G‘azo mintaqasidagi urushdan keyingi rejalar bo‘yicha o‘tkaziladigan muhim uchrashuv haqida ma’lumot berdi. Tramp O‘zbekiston bilan kelgusida qo‘shimcha bitimlar imzolanishini ma’lum qildi va ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarning mustahkamligini ta’kidladi.
Prezident Mirziyoyev 2018-2024 yillarda ikki davlat o‘rtasidagi savdo hajmi 19 milliard dollarni tashkil etgan bo‘lsa, 2025-2035 yillarda bu ko‘rsatkich 105 milliard dollarga yetishini ta’kidladi. Uchrashuv oxirida tomonlar o‘zaro hurmat va do‘stlik munosabatlarini yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Мирзиёев и Трамп укрепили экономическое сотрудничество
23 сентября 2023 года в штаб-квартире Организации Объединённых Наций состоялась встреча президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и президента Соединённых Штатов Америки Дональда Трампа. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы укрепления взаимного сотрудничества и экономических связей. Дональд Трамп высоко оценил сделки на сумму 105 миллиардов долларов, подписанные между предприятиями Узбекистана и США.
Он охарактеризовал президента Узбекистана как лидера с многолетним опытом работы и подчеркнул успехи страны в экономическом развитии. Шавкат Мирзиёев, в свою очередь, признал усилия Трампа на пути к миру и выразил мнение, что он заслуживает Нобелевской премии.
Президент Мирзиёев также пригласил Трампа в Самарканд. В ходе встречи стороны обсудили сотрудничество по поиску решений региональных конфликтов.
Глава Узбекистана отметил, что все согласованные с Трампом вопросы реализуются, и выразил готовность продолжать диалог. Кроме того, Дональд Трамп заявил о намерении в ближайшее время прослушать выступление президента Узбекистана и готов выделить время для короткой сессии вопросов и ответов.
На встрече президент США также ответил на вопросы, касающиеся безопасности и справедливости, а также предоставил информацию о важной встрече, посвящённой планам после войны в Газе. Трамп сообщил о планах подписания дополнительных соглашений с Узбекистаном и подчеркнул прочность отношений между двумя странами.
Президент Мирзиёев отметил, что объём торговли между двумя странами в 2018-2024 годах составил 19 миллиардов долларов, а в 2025-2035 годах этот показатель достигнет 105 миллиардов долларов. В конце встречи стороны выразили готовность развивать взаимное уважение и дружеские отношения.