Ismoil Jo‘rabekov 94 yoshida vafot etdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev taniqli davlat va jamoat arbobi, irrigatsiya hamda melioratsiya sohasida katta xizmatlar ko‘rsatgan Ismoil Jo‘rabekovning vafoti munosabati bilan chuqur hamdardlik bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ismoil Hakimovich Jo‘rabekov 2025-yil 28-sentyabrda 94 yoshida olamdan o‘tdi. U uzoq yillar davomida mamlakatimizda suv xo‘jaligi tizimi va qishloq xo‘jaligidagi islohotlarni amalga oshirishda muhim hissa qo‘shgan.
Ismoil Jo‘rabekov 1931-yil 12-sentyabrda Samarqand shahrida tug‘ilgan. U Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida tahsil olgan.
Mehnat faoliyatini 1955-yilda Pastdarg‘om tumanida muhandis-gidrotexnika sifatida boshlagan. Keyinchalik “Suvqurilish” tresti rahbari, Suv xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari va Melioratsiya hamda suv xo‘jaligi vaziri lavozimlarida faoliyat yuritgan.
Shuningdek, Jo‘rabekov O‘zbekiston Vazirlar Kengashi Raisining birinchi o‘rinbosari va mustaqillik yillarida Bosh vazirning birinchi o‘rinbosari sifatida ishlagan. U ijro hokimiyati tizimini shakllantirish, fermerlik harakatini yo‘lga qo‘yish hamda qishloq xo‘jaligidagi tub islohotlarni amalga oshirishda faol tashabbuskorlik va tashkilotchilik ko‘rsatgan.
So‘nggi yillarda esa Suv xo‘jaligi vazirining maslahatchisi sifatida yosh kadrlarni tarbiyalash va sohani rivojlantirishda o‘z bilim hamda tajribasini boy bermagan. Uning mehnatlari yuqori baholanib, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan irrigator” faxriy unvoni, “Mehnat shuhrati”, “Do‘stlik”, “Fidokorona xizmatlari uchun”, “El-yurt hurmati” hamda “Buyuk xizmatlari uchun” ordenlari bilan taqdirlangan.
Ismoil Jo‘rabekov o‘z sohasining yetuk mutaxassisi, mehribon ustoz va fidoyi davlat arbobi sifatida xalqimiz yodida doimiy saqlanadi. Manba: zamin.uz

Исмоил Джурабеков скончался в возрасте 94 лет
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил глубокие соболезнования в связи с кончиной известного государственного и общественного деятеля, внесшего значительный вклад в сферу ирригации и мелиорации Исмоила Джурабекова. Об этом сообщает Zamin.uz.
Исмоил Хакимович Джурабеков скончался 28 сентября 2025 года в возрасте 94 лет. В течение многих лет он вносил важный вклад в систему водного хозяйства и проведение реформ в сельском хозяйстве нашей страны.
Исмоил Джурабеков родился 12 сентября 1931 года в городе Самарканд. Он учился в Ташкентском институте инженеров-механизаторов ирригации и сельского хозяйства.
Трудовую деятельность начал в 1955 году в Пастдаргомском районе в качестве инженера-гидротехника. Позже работал руководителем треста «Сувкурилиш», первым заместителем министра водного хозяйства и министром мелиорации и водного хозяйства.
Также Джурабеков занимал должности первого заместителя Председателя Совета Министров Узбекистана и первого заместителя Премьер-министра в годы независимости. Он проявил активную инициативу и организаторские способности в формировании исполнительной власти, развитии фермерского движения и проведении коренных реформ в сельском хозяйстве.
В последние годы он работал советником министра водного хозяйства, передавая свои знания и опыт молодым кадрам и способствуя развитию отрасли. Его труд был высоко оценен, он был награждён почётным званием «Заслуженный ирригатор Республики Узбекистан», орденами «Шухрат», «Дружба», «За самоотверженный труд», «Эл-юрт хурмати» и «За великие заслуги».
Исмоил Джурабеков навсегда останется в памяти нашего народа как опытный специалист, добрый наставник и преданный государственный деятель. Источник: zamin.uz