O‘zbekistonda mahalliy davlat boshqaruv tizimini samarali tashkil etish, ortiqcha tuzilmalarni qisqartirish va faoliyatni shaffof qilish maqsadida yangi tartib joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoni loyihasi ishlab chiqilib, jamoatchilik muhokamasiga taqdim etildi. Bu haqda O‘zbekiston Milliy axborot agentligi xabar berdi.
Loyihaga ko‘ra, 2026 yil oxirigacha mamlakat bo‘ylab 32 ta tuman va shahar hokimliklarida yangi boshqaruv tizimi joriy etiladi. Yangi yondashuv asosida bir qator vazirlik va idoralarning hududiy bo‘linmalari hokimlik tarkibiga kiritiladi.
Xususan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Madaniyat vazirligi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi hamda Yoshlar ishlari agentligi tuman va shahar hokimliklari tarkibiga o‘tkaziladi. Shu bilan birga, hokimliklardagi lavozimlar soni ham qisqartiriladi.
Hozirda har bir tuman va shahar hokimi 6 nafar o‘rinbosarga ega bo‘lsa, yangi tartibda ularning soni 4 nafar etib belgilanadi. Bu o‘zgarishlar mas’uliyat va hisobdorlikni oshirish bilan birga, byurokratiyani kamaytirishga qaratilgan.
Mutaxassislarning fikricha, mahalliy hokimliklardagi tuzilmalarni isloh qilish aholining davlat organlari bilan munosabatini soddalashtiradi, qaror qabul qilish jarayonlarini tezlashtiradi va korrupsiya xavfini kamaytirishga xizmat qiladi. Hujjatning yakuniy tasdig‘i va amalga oshirilishi natijasida hokimliklar faoliyati sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tarilishi kutilmoqda (manba: O‘zA).

В местных органах власти вводится новая система управления
В Узбекистане планируется внедрение нового порядка с целью эффективной организации системы местного государственного управления, сокращения избыточных структур и повышения прозрачности деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Проект указа президента разработан и представлен на общественное обсуждение. Об этом сообщает Национальное информационное агентство Узбекистана.
Согласно проекту, до конца 2026 года в 32 районах и городах страны будет внедрена новая система управления. На основе нового подхода ряд территориальных подразделений министерств и ведомств будет включён в состав местных органов власти.
В частности, в состав районных и городских хокимиятов будут переданы Министерство экономики и финансов, Министерство инвестиций, промышленности и торговли, Министерство сельского хозяйства, Министерство по сокращению бедности и занятости, Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерство культуры, Комитет по делам семьи и женщин, а также Агентство по делам молодёжи. При этом количество должностей в хокимиятях также будет сокращено.
В настоящее время каждый районный и городской хоким имеет 6 заместителей, в новом порядке их число будет установлено в 4 человека. Эти изменения направлены на повышение ответственности и подотчётности, а также на сокращение бюрократии.
По мнению специалистов, реформирование структур местных органов власти упростит взаимодействие населения с государственными органами, ускорит процесс принятия решений и будет способствовать снижению риска коррупции. В результате окончательного утверждения и реализации документа ожидается качественный переход деятельности хокимиятов на новый уровень (источник: УзА).