Dam olish kunlari O‘zbekistonda asosan quruq ob-havo
O‘zbekistonda dam olish kunlarida ob-havo asosan quruq bo‘lib, faqat tog‘li hududlarda yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, 3-5 oktyabr kunlari mamlakat hududida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi. 3 oktyabr kuni ko‘pchilik hududlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi, biroq Farg‘ona vodiysi viloyatlarida va tog‘li hududlarda yengil yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Havo harorati odatda 18 dan 23 darajagacha bo‘ladi, janubiy hududlarda esa harorat 25-27 darajagacha ko‘tariladi. 4 va 5 oktyabr kunlari esa asosan quruq ob-havo saqlanadi, harorat kunduzi 20-25 daraja atrofida bo‘ladi.
Shu bilan birga, tog‘li joylarda ozgina yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli davom etadi. Shimoliy va cho‘l hududlarda shamol tezligi 13-18 metr soniyaga yetishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkin.
Toshkent shahrida 3 oktyabr kuni havo biroz bulutli bo‘lib, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi, harorat 20-22 daraja atrofida, shamol sharqdan 3-8 metr soniyaga tezlikda esadi. 4 oktyabrda kechasi 10-12, kunduzi 23-25 daraja, 5 oktyabrda esa kechasi 10-12, kunduzi 21-23 daraja bo‘ladi.
Ob-havo sharoitining o‘zgarishi va kuchli shamol bilan chang-to‘zonlarning yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan hududlarda aholidan ehtiyotkorlikni oshirish talab qilinadi. Manba: O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati agentligi.

Выходные в Узбекистане преимущественно сухая погода
В Узбекистане в выходные дни погода преимущественно сухая, только в горных районах возможен дождь. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Агентства гидрометеорологии Республики Узбекистан, с 3 по 5 октября в стране ожидается переменная погода. 3 октября осадков в большинстве районов не ожидается, однако в Ферганской долине и горных районах возможен небольшой дождь.
Температура воздуха обычно будет от 18 до 23 градусов, в южных регионах температура поднимется до 25-27 градусов. 4 и 5 октября сохранится преимущественно сухая погода, дневная температура будет около 20-25 градусов.
В то же время в горных районах сохраняется вероятность небольшого дождя. В северных и пустынных районах скорость ветра может достигать 13-18 метров в секунду, в некоторых местах возможны пыльные бури.
В Ташкенте 3 октября ожидается небольшая облачность, осадков не предвидится, температура около 20-22 градусов, ветер будет дуть с востока со скоростью 3-8 метров в секунду. 4 октября ночью 10-12, днем 23-25 градусов, 5 октября ночью 10-12, днем 21-23 градуса.
В районах с изменением погодных условий и возможными сильными ветрами и пыльными бурями населению рекомендуется соблюдать осторожность. Источник: Агентство гидрометеорологии Республики Узбекистан.