Toshkentda havo ifloslanishi 15 baravar oshdi
2025-yil 6-oktyabr holatiga ko‘ra, Toshkent shahrida havo ifloslanish darajasi me’yordan ancha yuqori bo‘lib, 15 baravar oshgani qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
IQAir portali ma’lumotlariga ko‘ra, soat 09:00 da poytaxtdagi monitoring stansiyasi havodagi ifloslanish ko‘rsatkichini 380 AQI deb belgiladi. Bu ko‘rsatkich Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tomonidan belgilangan yillik me’yordan sezilarli darajada yuqori hisoblanadi.
Gidrometeorologiya xizmati agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, havodagi PM2.5 deb ataluvchi mayda zarralarning miqdori 78,9 mikrogramm kub metrga teng bo‘lib, bu ruxsat etilgan 35 mikrogrammdan ikki barobar ko‘pdir. Ushbu ifloslanish darajasi inson salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi sababli mutaxassislar bir qator tavsiyalarni berdi.
Ular orasida ochiq havoda jismoniy faollikni cheklash, derazalarni yopiq saqlash, imkon qadar ko‘chaga kam chiqish, tashqariga chiqqanda niqob taqish va uyda havoni tozalovchi qurilmalardan foydalanish muhim hisoblanadi. Shu bois, poytaxt aholisi sog‘ligini himoya qilish maqsadida ushbu tavsiyalarga qat’iy rioya qilishi zarur.
Havo sifati yomonlashgan paytda o‘zini ehtiyot qilish har bir insonning burchidir. Qo‘shimcha ma’lumotlar uchun IQAir portali manba sifatida xizmat qilmoqda.

В Ташкенте загрязнение воздуха увеличилось в 15 раз
По состоянию на 6 октября 2025 года уровень загрязнения воздуха в городе Ташкент значительно превысил норму и увеличился в 15 раз. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным портала IQAir, в 09:00 мониторинговая станция в столице зафиксировала показатель загрязнения воздуха на уровне 380 AQI. Этот показатель значительно превышает годовую норму, установленную Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
Согласно данным Агентства гидрометеорологической службы, количество мелких частиц PM2.5 в воздухе составляет 78,9 микрограмм на кубический метр, что в два раза превышает допустимый уровень в 35 микрограмм. Поскольку такой уровень загрязнения может негативно повлиять на здоровье человека, специалисты дали ряд рекомендаций.
Среди них — ограничение физической активности на открытом воздухе, держать окна закрытыми, по возможности меньше выходить на улицу, носить маски при выходе на улицу и использовать очистители воздуха в помещениях. Поэтому жителям столицы необходимо строго соблюдать эти рекомендации для защиты своего здоровья.
В период ухудшения качества воздуха каждый человек обязан проявлять осторожность. Дополнительную информацию предоставляет портал IQAir.