Yoshlar uchun chet tillarini o‘rganishda subsidiya beriladi
O‘zbekiston Respublikasi Hukumati yoshlarning ta’lim darajasini oshirish va bilim salohiyatini rivojlantirish maqsadida yangi tashabbusni joriy etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025-yil 8-oktyabr kuni qabul qilingan 632-sonli qarorga muvofiq, chet tillarni o‘rganmoqchi bo‘lgan yoshlar uchun maxsus subsidiyalar ajratilishi belgilangandir. Ushbu qaror “2+6” dasturi asosida amalga oshiriladi.
Dastur doirasida chet tili bo‘yicha sertifikat olgan yoshlar dastlabki ikki oy ta’lim xarajatlarini o‘z hisobidan qoplaydi, keyingi olti oy davomida esa ta’lim xarajatlari Yoshlar ishlari agentligi jamg‘armasi tomonidan moliyalashtiriladi. Subsidiyalar miqdori hududlarga qarab farq qiladi.
Toshkent shahrida bu miqdor Yagona aylanish hisobidagi mehnat haqining ikki baravarigacha, ya’ni 824 ming so‘mgacha yetadi. Viloyat markazlarida u 1,5 baravar, ya’ni 618 ming so‘mni tashkil etadi.
Tuman va shaharlarda esa subsidiyaning maksimal miqdori yagona aylanish hisobidagi mehnat haqining bir baravariga, ya’ni 412 ming so‘mga teng. Dastur 2025–2026-yillarda 20 ming nafargacha yoshlarni qamrab oladi.
Bundan tashqari, 2031-yilgacha har yili yana 20 ming yoshga chet tillarni o‘rganish uchun moliyaviy yordam ko‘rsatilishi rejalashtirilgan. Agar yillik limit to‘lsa, stipendiya navbatdagi yilga ko‘chiriladi.
Subsidiyalar faqat elektron tizim orqali ro‘yxatdan o‘tgan va dars qatnashuvi elektron tarzda nazorat qilinadigan o‘quv markazlariga beriladi. Bu ta’lim jarayonining shaffofligini ta’minlaydi hamda davlat mablag‘larining maqsadli ishlatilishini nazorat qilishga yordam beradi.
Ushbu tashabbus yoshlarning chet tillarga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ularni zamonaviy bozor sharoitida raqobatbardosh mutaxassislarga aylantirish hamda xorijiy ta’lim va ish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz.

Субсидии предоставляются для изучения иностранных языков молодёжью
Правительство Республики Узбекистан внедрило новую инициативу с целью повышения уровня образования молодежи и развития их интеллектуального потенциала. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно постановлению №632, принятому 8 октября 2025 года, предусмотрено выделение специальных субсидий для молодежи, желающей изучать иностранные языки. Это решение реализуется в рамках программы «2+6».
В рамках программы молодые люди, получившие сертификат по иностранному языку, в первые два месяца оплачивают расходы на обучение самостоятельно, а в последующие шесть месяцев расходы на обучение финансируются за счет фонда Агентства по делам молодежи. Размер субсидий варьируется в зависимости от региона.
В городе Ташкент эта сумма достигает двухкратного размера заработной платы по единому расчету оборота, то есть до 824 тысяч сумов. В областных центрах она составляет 1,5-кратный размер, то есть 618 тысяч сумов.
В районах и городах максимальный размер субсидии равен однократному размеру заработной платы по единому расчету оборота, то есть 412 тысяч сумов. Программа охватит до 20 тысяч молодых людей в 2025–2026 годах.
Кроме того, до 2031 года ежегодно планируется оказывать финансовую помощь еще 20 тысячам молодых людей для изучения иностранных языков. Если годовой лимит исчерпан, стипендия переносится на следующий год.
Субсидии предоставляются только учебным центрам, зарегистрированным через электронную систему, и посещаемость занятий в которых контролируется в электронном виде. Это обеспечивает прозрачность образовательного процесса и помогает контролировать целевое использование государственных средств.
Данная инициатива направлена на повышение интереса молодежи к иностранным языкам, превращение их в конкурентоспособных специалистов в современных рыночных условиях, а также расширение возможностей для зарубежного образования и трудоустройства. Источник: zamin.uz.