Toshkent shahrida havoning sifati bo‘yicha eng ifloslangan o‘nta hudud aniqlanib, ular haqida ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Real vaqt rejimida o‘lchanadigan havo sifati indeksi (AQI) ko‘rsatkichlariga qaraganda, shahar markazida va ma’lum sanoat zonalarida havoning ifloslanish darajasi xavfli darajada ekanligi tasdiqlandi. Eng yuqori ifloslanish darajasi Metallurgiya zavodi atrofida qayd etilib, AQI 193 ballni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich havoning juda yomon sifatda ekanligini bildiradi. Shuningdek, Beruniy hududi 189 ball bilan ikkinchi o‘rinda turadi.
Ro‘yxatda shuningdek, Murad Buildings, Medgorodok, DIDOX UZ, Olmazor, Chilonzor, Uchtepa va Toshkent xalqaro maktabi hududlari ham bor. Tibbiyot mutaxassislari AQI 150 dan yuqori bo‘lganda bolalar, keksalar va nafas yo‘llari kasalliklariga chalingan odamlar ko‘chaga chiqishni cheklashlarini tavsiya qilmoqda.
Havo ifloslanishi asosan sanoat korxonalari, avtotransport va yoqilg‘i yonishi natijasida yuzaga kelmoqda. Ushbu ma’lumotlar www.iqair.com saytidan olindi.
Shahar aholisining sog‘lig‘ini himoya qilish va havoning sifatini yaxshilash uchun zarur choralar ko‘rilishi muhimdir.

В Ташкенте выявлены самые загрязнённые районы воздуха
В городе Ташкент выявлены десять самых загрязнённых районов по качеству воздуха, и предоставлена информация о них. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно показателям индекса качества воздуха (AQI), измеряемого в режиме реального времени, подтверждена опасно высокая степень загрязнения воздуха в центре города и в некоторых промышленных зонах. Самый высокий уровень загрязнения зафиксирован вокруг металлургического завода, где AQI составил 193 балла.
Этот показатель указывает на очень плохое качество воздуха. Также район Беруний занимает второе место с 189 баллами.
В списке также присутствуют районы Murad Buildings, Medgorodok, DIDOX UZ, Olmazor, Chilonzor, Uchtepa и территория Ташкентской международной школы. Медицинские специалисты рекомендуют детям, пожилым людям и лицам с заболеваниями дыхательных путей ограничивать пребывание на улице при AQI выше 150.
Загрязнение воздуха в основном вызвано промышленными предприятиями, автотранспортом и сгоранием топлива. Данные получены с сайта www.iqair.com.