2025 yilda O‘zbekistonda 4,2 million pensiya oluvchi bor
Moliya vazirligi huzuridagi Pensiya jamg‘armasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 1 oktyabr holatiga O‘zbekistonda pensiya oluvchilar soni 4 million 241,8 ming nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu raqam mamlakatdagi pensiya oluvchilarning umumiy sonini ifodalaydi. Ulardan 3 million 500 mingdan ziyodi yoshga doir pensiya oluvchilar, 482,1 ming nafari nogironlik pensiyasi, 245,6 ming oila esa boquvchisini yo‘qotganlik uchun pensiya olmoqda.
Hududlar bo‘yicha eng ko‘p pensiya oluvchilar Farg‘ona viloyatida bo‘lib, u yerda 500,8 ming nafar shaxs ro‘yxatga olingan. Samarqand viloyatida 451,6 ming, Toshkent shahri va viloyatida mos ravishda 380,4 ming va 383,1 ming nafar pensiya oluvchi mavjud.
Eng kam pensiya oluvchilar esa Sirdaryo viloyatida, u yerda 108,9 ming nafar fuqaroga pensiya to‘lanmoqda. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, hududlardagi demografik vaziyat va mehnat bozori sharoitlari pensiya oluvchilar soniga ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, pensiya to‘lovlarini raqamlashtirish va avtomatlashtirish ishlari davom etmoqda. Bu jarayon nafaqa oluvchilarga yanada qulaylik yaratish, shuningdek, to‘lov tizimining shaffofligini ta’minlashga qaratilgan.
Oktyabr oyidan boshlab pensiyalarni naqd shaklda olish jarayoni biometrik Face-ID tasdiqi orqali amalga oshirilmoqda. Ushbu o‘zgarishlar pensiya tizimini yanada samarali va xavfsiz qilishga xizmat qiladi (Manba: Pensiya jamg‘armasi, Moliya vazirligi).

В 2025 году в Узбекистане будет 4,2 миллиона пенсионеров
По данным Пенсионного фонда при Министерстве финансов, на 1 октября 2025 года количество пенсионеров в Узбекистане достигло 4 миллиона 241,8 тысячи человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта цифра отражает общее количество пенсионеров в стране. Из них более 3 миллионов 500 тысяч получают пенсии по возрасту, 482,1 тысячи — пенсии по инвалидности, а 245,6 тысячи семей получают пенсии по случаю потери кормильца.
По регионам наибольшее количество пенсионеров зарегистрировано в Ферганской области — там насчитывается 500,8 тысячи человек. В Самаркандской области — 451,6 тысячи, в городе Ташкенте и Ташкентской области соответственно 380,4 тысячи и 383,1 тысячи пенсионеров.
Наименьшее количество пенсионеров — в Сырдарьинской области, где пенсии выплачиваются 108,9 тысячам граждан. По словам ответственных лиц, демографическая ситуация и условия рынка труда в регионах влияют на количество пенсионеров.
Вместе с тем продолжается цифровизация и автоматизация выплат пенсий. Этот процесс направлен на создание дополнительных удобств для получателей пособий, а также обеспечение прозрачности системы выплат.
С октября процесс получения пенсий наличными осуществляется с подтверждением по биометрической системе Face-ID. Эти изменения служат повышению эффективности и безопасности пенсионной системы (Источник: Пенсионный фонд, Министерство финансов).