Matematika olimpiadasi savollari tarqalib, qayta o‘tkaziladi
Matematika fanidan o‘tkazilgan tuman (shahar) bosqichi olimpiadasida kutilmagan holat yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda musobaqa boshlanishidan oldin olimpiada savollari tarqalib ketgani haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Bu voqea jamoatchilik orasida keng muhokama qilindi, deb ma’lum qildi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, savollar Fan olimpiadalari markazi tomonidan maxsus ishchi guruhlar ishtirokida tayyorlangan va har bir hududda markazlashgan holda chop etilgan. Biroq ba’zi hududlarda savollarni chop etish jarayonida mas’ul shaxslar tomonidan tartib buzilgan va materiallar noqonuniy ravishda tashqariga tarqalgan.
Agentlik rasmiy bayonotida aytilishicha, ayrim xodimlar savollardan namuna olib, ularni ijtimoiy tarmoqlar yoki messenjerlar orqali tarqatgan. Bu holat sinov natijalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi sababli, matematika fanidan tuman (shahar) bosqichi barcha sinflar — 9-, 10- va 11-sinflar bo‘yicha — qayta o‘tkazilishi belgilandi.
Hozirda qoidabuzarlik yuzasidan sababchi shaxslar aniqlanmoqda va ular amaldagi qonunchilik doirasida javobgarlikka tortiladi. Fan olimpiadalari markazi barcha bosqichlarda jarayonlarning shaffof va adolatli bo‘lishini ta’minlash tarafdoridir.

Вопросы математической олимпиады распространились, будет проведена повторная олимпиада
На районном (городском) этапе олимпиады по математике произошел неожиданный инцидент. Об этом сообщил Zamin.uz.
В социальных сетях появились сообщения о том, что вопросы олимпиады были распространены до начала соревнования. Это событие вызвало широкий общественный резонанс, сообщили в Агентстве специализированных образовательных учреждений.
По данным, вопросы были подготовлены Центром олимпиад по предметам с участием специальных рабочих групп и централизованно напечатаны в каждом регионе. Однако в некоторых регионах при процессе печати вопросов ответственными лицами были допущены нарушения, и материалы незаконно распространились за пределы.
В официальном заявлении агентства говорится, что некоторые сотрудники взяли образцы вопросов и распространяли их через социальные сети или мессенджеры. Поскольку это может негативно повлиять на результаты испытаний, было решено провести повторно районный (городской) этап по математике для всех классов — 9-, 10- и 11-х.
В настоящее время устанавливаются виновные в нарушении, и они будут привлечены к ответственности в соответствии с действующим законодательством. Центр олимпиад по предметам выступает за прозрачность и справедливость на всех этапах проведения.