Toshkentda Shota Rustaveli ko‘chasi yangilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15 oktyabr kuni Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanida joylashgan Shota Rustaveli ko‘chasida amalga oshirilgan rekonstruksiya ishlarini ko‘zdan kechirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘cha poytaxtning bir necha tumanlarini bog‘lovchi markaziy yo‘l hisoblanadi. Transport harakatini yaxshilash maqsadida Mirobod ko‘chasidan Choshtepa ko‘chasigacha bo‘lgan, taxminan 7 kilometr uzunlikdagi yo‘l qismi to‘liq rekonstruksiya qilindi.
Endilikda yo‘l 10 qatnov qismiga bo‘lingan bo‘lib, ulardan 6 tasi avtomobillar uchun, 2 tasi maxsus ajratilgan yo‘nalishlarda avtobuslar uchun mo‘ljallangan. Qolgan 2 ta yo‘lak esa avtomobillar to‘xtab turishi uchun xizmat qiladi.
Davlat rahbari va jamoat tashkilotlari vakillari avtobusda yurib, yangi tashkil etilgan qulayliklarni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rdi va yo‘lovchilar bilan suhbatlashdi. Ko‘chaning o‘rtasida BRT (Bus Rapid Transit) tizimi asosida ajratilgan avtobus yo‘lagi Toshkent shahrida birinchi marta joriy etildi.
Ushbu loyiha umumiy qiymati 19,2 million dollarni tashkil etib, yo‘lovchi oqimini soatiga 2500 dan 6000 kishigacha oshirdi. Shuningdek, yo‘l orqali sutkasiga 40 mingdan ortiq avtomobil o‘tishi mumkin bo‘ldi va transportning o‘rtacha tezligi soatiga 23 kilometrdan 30 kilometrga yetkazildi.
Loyiha doirasida 21 ta yangi avtobus bekati, 463 ta «aqlli» svetofor o‘rnatildi. Intellektual transport boshqaruv tizimi joriy qilindi.
Yo‘l bo‘yida avtomobillar to‘xtab turishi uchun ham qulayliklar yaratildi. Bundan tashqari, velosiped yo‘laklari, yashil hududlar, sug‘orish va drenaj tizimlari barpo etildi.
Toshkent shahrida ajratilgan avtobus yo‘laklarini uzaytirish va shahar atrofida transport bog‘lamalarini tashkil etish bo‘yicha loyihalar ham taqdim etildi. Prezident Mirziyoyev so‘zlarida, agar metro yo‘llari qurilmagan va yangi avtobuslar olib kelinmaganida, bugungi kunda Toshkentda transport qatnovi qiyin bo‘lishini ta’kidladi.
Shu sababli, yo‘llarni to‘g‘rilash va jamoat transportini rivojlantirish ishlari barcha shaharlar bo‘ylab davom ettirilishini bildirdi. Davlat rahbari mutasaddilarga jamoat transporti uchun qulayliklarni oshirish, tirbandlikni kamaytirish va shaharni Yangi Toshkent bilan samarali bog‘lash bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi (manba: zamin.uz).

В Ташкенте обновлена улица Шота Руставели
Президент Шавкат Мирзиёев 15 октября осмотрел работы по реконструкции улицы Шота Руставели, расположенной в Яккасарайском районе города Ташкента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта улица является центральной дорогой, соединяющей несколько районов столицы. С целью улучшения транспортного движения был полностью реконструирован участок дороги длиной около 7 километров от улицы Миробод до улицы Чоштепа.
Теперь дорога разделена на 10 полос движения, из которых 6 предназначены для автомобилей, 2 — для автобусов на специально выделенных маршрутах. Оставшиеся 2 полосы служат для остановки автомобилей.
Глава государства и представители общественных организаций проехали на автобусе, чтобы лично увидеть созданные удобства и пообщаться с пассажирами. В центре улицы впервые в Ташкенте была введена выделенная автобусная полоса на основе системы BRT (Bus Rapid Transit).
Стоимость проекта составила 19,2 миллиона долларов, что позволило увеличить пассажиропоток с 2500 до 6000 человек в час. Кроме того, по дороге теперь может проезжать более 40 тысяч автомобилей в сутки, а средняя скорость транспорта увеличилась с 23 до 30 километров в час.
В рамках проекта было установлено 21 новая автобусная остановка и 463 «умных» светофора. Введена интеллектуальная система управления транспортом.
Для остановки автомобилей вдоль дороги также созданы удобства. Кроме того, построены велосипедные дорожки, зеленые зоны, системы орошения и дренажа.
В Ташкенте также представлены проекты по продлению выделенных автобусных полос и организации транспортных узлов вокруг города. В своих словах президент Мирзиёев подчеркнул, что без строительства линий метро и закупки новых автобусов сегодня движение транспорта в Ташкенте было бы затруднено.
Поэтому работы по ремонту дорог и развитию общественного транспорта будут продолжены во всех городах. Глава государства дал конкретные поручения ответственным лицам по улучшению условий для общественного транспорта, снижению пробок и эффективному соединению города с Новым Ташкентом (источник: zamin.uz).