O‘zbekistonda ob-havo erta soviy boshlaydi
O‘zbekistonda bugungi iliq va quruq ob-havodan so‘ng, ertadan boshlab salqinlik kirishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Gidrometeorologiya xizmati agentligi ma’lum qildi. Mutaxassislarning aytishicha, 17-oktyabr kuni respublika bo‘yicha yozga xos iliq ob-havo saqlanmoqda.
Harorat markaziy hududlarda 23–28 daraja, shimoliy viloyatlarda esa 20–25 daraja atrofida bo‘lmoqda. Biroq bu iliqlik uzoq davom etmaydi.
18-oktyabr kuni shimoli-g‘arbdan yangi, salqin havo massalari kirib kelishi kutilmoqda. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, yangi havo oqimi tufayli harorat asta-sekin pasayadi.
18-oktyabr kuni kunduzi harorat 21–26 daraja, shimolda esa 15–20 daraja atrofida bo‘ladi. 19-oktyabrga kelib esa bu ko‘rsatkich markaziy hududlarda 18–23 darajagacha, shimoliy viloyatlarda 13–18 darajagacha tushishi mumkin.
Kechasi havo yanada soviydi va harorat 6–11 daraja, ayrim shimoliy hududlarda esa 3–8 darajagacha pasayadi. Dam olish kunlari asosan yog‘ingarchiliksiz va barqaror ob-havo saqlanadi.
Biroq 18-oktyabr kechga tomon Buxoro va Navoiy viloyatlarida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin. 19-oktyabr kuni tog‘oldi va tog‘li hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir, baland tog‘larda esa qor yog‘ishi ehtimoli mavjud.
Shamolning tezligi o‘rtacha 7–12 metr soniyada bo‘ladi. Poytaxt Toshkentda ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.

В Узбекистане погода начинает рано холодать
В Узбекистане после сегодняшней теплой и сухой погоды с завтрашнего дня ожидается похолодание. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Агентство гидрометеорологической службы при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата. По словам специалистов, 17 октября по всей республике сохраняется теплая погода, характерная для лета.
Температура в центральных регионах составляет 23–28 градусов, в северных областях — около 20–25 градусов. Однако это тепло не продлится долго.
18 октября ожидается поступление новых прохладных воздушных масс с северо-запада. По данным агентства, из-за нового воздушного потока температура постепенно понизится.
18 октября днем температура будет около 21–26 градусов, на севере — 15–20 градусов. К 19 октября этот показатель может снизиться до 18–23 градусов в центральных регионах и до 13–18 градусов в северных областях.
Ночью воздух станет еще холоднее, температура опустится до 6–11 градусов, в некоторых северных районах — до 3–8 градусов. В выходные дни ожидается преимущественно безосадочная и стабильная погода.
Однако вечером 18 октября в Бухарской и Навоийской областях возможен кратковременный дождь. 19 октября в предгорных и горных районах возможны кратковременные дожди, а в высокогорьях — снег.
Скорость ветра будет в среднем 7–12 метров в секунду. В столице Ташкенте погода будет переменчивой, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 3–8 метров в секунду. Температура днем 17 октября составит 25–27 градусов, 18 октября — 23–25 градусов, 19 октября — 19–21 градус.