Prezident Shavkat Mirziyoyev kasaba uyushmalari vakillari bilan uchrashuvda mehnatga haq to‘lash tizimini yanada takomillashtirishga oid muhim vazifalarni belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgacha eng kam ish haqi asosan davlat idoralari hisob-kitoblariga asoslangan holda belgilanardi. Biroq 2026 yildan boshlab bu jarayonga Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Bandlik va mehnat vazirligi hamda Ish beruvchilar konfederatsiyasi ham jalb qilinadi.
Yangi yondashuv orqali xodimlarning manfaatlarini yanada yaxshiroq himoya qilish, adolatli ish haqi tizimini yaratish va mehnat bozorida barqarorlikni ta’minlash maqsad qilinmoqda. Shuningdek, prezident inson qadri faqat ish haqidan iborat emasligini, balki uy-joy, ta’lim, sog‘liqni saqlash va transport kabi ijtimoiy omillar ham muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
Ushbu chora-tadbirlar mehnat sohasida yangiliklar va islohotlarni amalga oshirishga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

Внедряется новая система определения заработной платы
Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с представителями профсоюзов обозначил важные задачи по дальнейшему совершенствованию системы оплаты труда. Об этом сообщает Zamin.uz.
До настоящего времени минимальная заработная плата в основном определялась на основе расчетов государственных учреждений. Однако с 2026 года в этот процесс будут вовлечены Федерация профсоюзов, Министерство занятости и труда, а также Конфедерация работодателей.
Новый подход направлен на более эффективную защиту интересов работников, создание справедливой системы оплаты труда и обеспечение стабильности на рынке труда. Кроме того, президент подчеркнул, что человеческое достоинство состоит не только в заработной плате, но и в таких социальных факторах, как жилье, образование, здравоохранение и транспорт.