Toshkentdagi savdo va ko‘ngilochar markazlarda faoliyat yuritayotgan suratchilar o‘zini haddan tashqari oshirib, fuqarolar orasida norozilik uyg‘otmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, High Town Mall savdo markazida ayrim suratchilar ota-onalarning roziligisiz bolalarni suratga olib, keyinchalik ular suratlari tushirilgan magnit yoki krujka kabi mahsulotlarni majburiy sotishga harakat qilmoqda. Bolalarni quvib yurish va maydonchadan chiqqan zahoti ota-onalarga murojaat qilish kabi holatlar ko‘p uchraydi.
UPL muxbiri eksperiment sifatida bolalarining suratlari tushirilgan ikki magnitni 60 ming so‘mdan sotib oldi. Ko‘p o‘tmay boshqa suratchi kelib, bolalar krujkalarini buyurtma qilganini aytib, har biri uchun 100 ming so‘m talab qildi.
Bu kabi holatlar nafaqat mahalliy aholi, balki sayyohlar orasida ham salbiy taassurot qoldirmoqda. Shu sababli O‘zbekistonda shaxs va bolalarni suratga olish uchun alohida ruxsatnoma olish majburiyligini belgilaydigan huquqiy hujjat ishlab chiqilmoqda.

В торговом центре High Town запрещена обязательная фотосъемка детей
Фотографы, работающие в торгово-развлекательных центрах Ташкента, чрезмерно навязывают свои услуги, вызывая недовольство среди граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно в торговом центре High Town Mall некоторые фотографы без согласия родителей фотографируют детей, а затем пытаются навязать обязательную покупку продукции с изображениями детей, такой как магниты или кружки. Часто встречаются случаи, когда фотографы преследуют детей и обращаются к родителям сразу после выхода с площадки.
Корреспондент UPL в качестве эксперимента купил два магнита с фотографиями своих детей по цене 60 тысяч сум за каждый. Вскоре подошёл другой фотограф и, заявив, что заказал кружки с фотографиями детей, потребовал по 100 тысяч сум за каждую.
Подобные случаи оставляют негативное впечатление не только у местных жителей, но и у туристов. По этой причине в Узбекистане разрабатывается правовой документ, который будет предусматривать обязательное получение отдельного разрешения на съемку лиц и детей.