O‘zbek tilini rivojlantirish uchun yangi dastur joriy etiladi
O‘zbek tilini o‘rganish va uni xalqaro darajada keng targ‘ib etish maqsadida mamlakatda yangi chora-tadbirlar joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident qaroriga asosan, 2026 yildan boshlab o‘zbek tilini rivojlantirish, o‘qitish tizimini takomillashtirish hamda yoshlar orasida ona tiliga bo‘lgan mehr va qiziqishni oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli dastur amalga oshiriladi. Qarorda belgilanishicha, endilikda qarindosh tillarda ta’lim beruvchi maktablar uchun o‘zbek tili darsliklarining yangi avlodi yaratiladi.
Ushbu darsliklar zamonaviy pedagogik yondashuvlar va interaktiv usullar asosida ishlab chiqiladi. Shuningdek, maktabgacha ta’lim muassasalari uchun maxsus metodik qo‘llanmalar hamda “Mening ilk izohli lug‘atcham” kabi rivojlantiruvchi manbalar tayyorlanadi.
Yoshlar orasida ona tiliga qiziqishni kuchaytirish maqsadida bolalar uchun o‘zbek tilida animatsion, video va audio mahsulotlar ishlab chiqilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, har yili mamlakat bo‘ylab insho tanlovlari, “Yilning eng yaxshi o‘zbek tili o‘qituvchisi” tanlovi hamda Alisher Navoiy nomidagi xalqaro o‘zbek tili olimpiadasi tashkil etiladi.
Mazkur olimpiadaning g‘oliblari filologiya yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalariga umumiy qabul kvotasidan tashqari davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinadi. Mutaxassislarning fikricha, bu tashabbus nafaqat ona tilini chuqur o‘rganishni rag‘batlantiradi, balki yoshlarni milliy madaniyat va ma’naviyatga yaqinlashtiradi.
Shu bilan birga, o‘zbek tilining xalqaro maydondagi nufuzi ortishiga xizmat qiladi. Prezident tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan ushbu chora-tadbirlar o‘zbek tilini nafaqat ta’lim sohasida, balki jahon miqyosidagi ilmiy va madaniy muloqotlarda ham mustahkam o‘ringa ega qilishni maqsad qilgan.

Для развития узбекского языка вводится новая программа
В стране вводятся новые меры с целью изучения узбекского языка и его широкого продвижения на международном уровне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу Президента, с 2026 года будет реализована масштабная программа, направленная на развитие узбекского языка, совершенствование системы обучения и повышение интереса и любви к родному языку среди молодежи. В указе предусмотрено создание нового поколения учебников по узбекскому языку для школ, где обучение ведется на родственных языках.
Эти учебники будут разработаны на основе современных педагогических подходов и интерактивных методов. Кроме того, для дошкольных образовательных учреждений будут подготовлены специальные методические пособия, а также развивающие материалы, такие как «Мой первый толковый словарик».
С целью усиления интереса молодежи к родному языку планируется создание анимационных, видео- и аудиопродуктов на узбекском языке для детей. Кроме того, ежегодно по всей стране будут проводиться конкурсы сочинений, конкурс «Лучший учитель узбекского языка года», а также международная олимпиада по узбекскому языку имени Алишера Навои.
Победители данной олимпиады будут приниматься на обучение в высшие учебные заведения филологического направления на основе государственного гранта сверх общего квотного приема. По мнению специалистов, эта инициатива не только стимулирует глубокое изучение родного языка, но и приближает молодежь к национальной культуре и духовности.
Кроме того, это способствует повышению авторитета узбекского языка на международной арене. Меры, реализуемые по инициативе Президента, направлены на то, чтобы узбекский язык занял прочное место не только в сфере образования, но и в мировом научном и культурном общении.