Mirziyoyev Islom sivilizatsiyasi markazida bo‘ldi
U markazdagi ekspozitsiyalar bilan yaqindan tanishib, xalqimizning boy tarixiy va ma’naviy merosini keng targ‘ib etishga qaratilgan ishlar haqida ma’lumot oldi. Markazning markaziy qismida Qur’oni Karim zali joylashgan bo‘lib, unda musulmon olamining nodir durdonasi hisoblangan qadimiy Usmon Mus’hafi namoyish etiladi.
Shuningdek, Somoniylar, Qoraxoniylar, Xorazmshohlar, Temuriylar va boshqa sulolalar davriga oid muqaddas kitoblar, ularning eski o‘zbek tilidagi tarjimalari hamda jahondagi eng noyob qo‘lyozma Qur’onlar ko‘rgazmaga qo‘yilgan. Markazda “Islomdan avvalgi sivilizatsiyalar”, “Birinchi Renessans”, “Ikkinchi Renessans”, “O‘zbekiston XX asrda” va “Yangi O‘zbekiston – yangi Renessans” bo‘limlari tashkil etilgan.
Bu bo‘limlarda buyuk allomalar faoliyati, jumladan Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Abu Mansur Moturidiy, Bahouddin Naqshband va boshqa ulamolar merosi keng yoritilgan. Tarixda ilm-fan va ma’naviyat homiysi bo‘lgan Bibixonim, Nodirabegim, Uvaysiy va Anbar Otin kabi mashhur shaxslarning faoliyati ham alohida ekspozitsiya sifatida namoyish etilgan.
Davlat rahbari markazning ilmiy-ma’rifiy yo‘nalishini samarali tashkil etish va mazmun-mohiyatini boyitish zarurligini ta’kidladi. Shu maqsadda O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi, Imom Buxoriy, Imom Termiziy va Imom Moturidiy nomidagi ilmiy markazlar bilan hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida axborot berildi.
Tashrif davomida prezident zallardagi ta’mirlash va jihozlash ishlarini ko‘zdan kechirdi, bo‘limlar va ko‘rgazmalarning mazmuni hamda qo‘llanilayotgan interfaol texnologiyalar bilan yaqindan tanishdi. Shavkat Mirziyoyev eksponatlarni mahalliy va xorijiy tashrif buyuruvchilar uchun qiziqarli va tushunarli tarzda taqdim etish muhimligini qayd etdi.
Bu borada markazda faoliyat yuritadigan mutaxassislar va gidlarning sonini ko‘paytirish, ularni maxsus dasturlar asosida tayyorlash zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, markaz faoliyatini yanada boyitish, ekspozitsiyalar orqali ma’naviy va ilmiy merosni to‘liq taqdim etish bo‘yicha bir qator tavsiyalar berildi (manba: zamin.uz).

Мирзиёев был в центре исламской цивилизации
Президент Шавкат Мирзиёев 20 октября посетил Центр исламской цивилизации в городе Ташкент. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он подробно ознакомился с экспозициями центра и получил информацию о работе, направленной на широкое распространение богатого исторического и духовного наследия нашего народа. В центральной части центра расположен зал Корана, где выставлен древний Усмановский Мушаф, считающийся редкой драгоценностью мусульманского мира.
Также на выставке представлены священные книги эпох Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов, Тимуридов и других династий, их переводы на староуйгурский язык, а также одни из самых редких рукописных Коранов в мире. В центре организованы разделы «Цивилизации до ислама», «Первый Ренессанс», «Второй Ренессанс», «Узбекистан в XX веке» и «Новый Узбекистан – новый Ренессанс».
В этих разделах широко освещена деятельность великих учёных, в том числе Имама Бухари, Имама Термеки, Абу Мансура Мотуриди, Бахоуддина Накшбанда и других учёных. Деятельность таких известных личностей, как Бибиханым, Нодирабегим, Увайсий и Анбар Отин, которые в истории были покровителями науки и духовности, также представлена в виде отдельной экспозиции.
Глава государства подчеркнул необходимость эффективной организации научно-просветительского направления центра и обогащения его содержания. В этой связи была предоставлена информация о работе по укреплению сотрудничества с Международной академией исламоведения Узбекистана, а также научными центрами, названными в честь Имама Бухари, Имама Термеки и Имама Мотуриди.
Во время визита президент осмотрел ремонтные и оснащённые работы в залах, подробно ознакомился с содержанием разделов и выставок, а также с применяемыми интерактивными технологиями. Шавкат Мирзиёев отметил важность представления экспонатов в интересной и понятной форме для местных и иностранных посетителей.
В этой связи он подчеркнул необходимость увеличения числа специалистов и гидов, работающих в центре, и их подготовки на основе специальных программ. Кроме того, были даны ряд рекомендаций по дальнейшему обогащению деятельности центра и полному представлению духовного и научного наследия через экспозиции (источник: zamin.uz).