Toshkent shahrida isitish mavsumi qachon boshlanishi haqida Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlikka ko‘ra, mamlakatda amalda bo‘lgan sanitariya-gigiyena qoidalariga muvofiq, isitish tizimi tashqi havo harorati ketma-ket besh kun davomida o‘rtacha +8 darajadan past bo‘lsa, keyingi kundan yoqiladi. Demak, ob-havo sharoiti sovuq bo‘lib, harorat belgilangan chegaradan pastga tushgan taqdirda, ko‘p qavatli uylar, maktablar, kasalxonalar hamda bog‘chalarda isitish ta’minlanadi.
Mutasaddilar aholiga isitish tizimlarini oldindan tekshirib, tayyor holda bo‘lishini tavsiya qilmoqda. Bu choralar odamlarning qulay va xavfsiz yashashini ta’minlashga qaratilgan.

В Ташкенте отопительный сезон зависит от температуры
Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства сообщило, когда в городе Ташкент начнется отопительный сезон. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным министерства, в соответствии с действующими в стране санитарно-гигиеническими нормами, отопительная система включается со следующего дня, если среднесуточная температура наружного воздуха в течение пяти дней подряд опускается ниже +8 градусов. Следовательно, при холодных погодных условиях и температуре ниже установленного порога отопление будет обеспечено в многоэтажных домах, школах, больницах и детских садах.
Ответственные лица рекомендуют населению заранее проверить отопительные системы и подготовить их к работе. Эти меры направлены на обеспечение комфортного и безопасного проживания людей.