Qoraqalpog‘istonda sun’iy intellekt uchun imtiyozlar beriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda sun’iy intellekt sohasiga sarmoya kiritishni rag‘batlantirish maqsadida qulay muhit yaratish masalalari muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari ta’kidlaganidek, ushbu sohada eng muhim qadam zamonaviy super-kompyuter klasterlari va katta hajmdagi ma’lumot markazlarini ko‘paytirishdir. Bu infratuzilmalarda xarajatlarning katta qismi, ya’ni taxminan yetmish foizi elektr energiyasiga ketadi.
Shu bois investorlar uchun elektr energiyasi tariflarini jozibador darajaga tushirish muhim hisoblanadi. Prezident Mirziyoyev ushbu ishlarni avvalo Qoraqalpog‘iston Respublikasida boshlashni ma’lum qildi.
Sun’iy intellekt infratuzilmasiga yuz million dollardan ortiq sarmoya kiritgan investorlar uchun bir qator imtiyozlar joriy etiladi. Jumladan, elektr energiyasi narxi har bir kilovatt soati uchun besh sent qilib belgilanadi.
Shuningdek, IT-park ishtirokchilariga beriladigan barcha soliq va bojxona imtiyozlari qo‘llaniladi. Sun’iy intellekt loyihalari uchun olib kelinadigan uskunalar bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi.
Bu tashabbus nafaqat sun’iy intellekt sohasida sezilarli yutuqlarni ta’minlaydi, balki Qoraqalpog‘iston iqtisodiyotiga yangi imkoniyatlar yaratadi. Yig‘ilishda mamlakatning uzoq hududlarini yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlash masalasi ham muhokama qilindi.
Keyingi yildan boshlab yo‘ldoshli internet operatorlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi, ular besh yil davomida yer, mol-mulk, foyda va qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilinadi. Bu raqamli infratuzilmani mamlakat bo‘ylab kengaytirishga yordam beradi.
Yig‘ilish yakunida Prezident sun’iy intellektni joriy etish nafaqat texnologik rivojlanish, balki iqtisodiy va mintaqaviy taraqqiyot uchun ham strategik ahamiyatga ega ekanligini qayd etdi. Manba: president.uz

В Каракалпакстане будут предоставлены льготы для искусственного интеллекта
На заседании под председательством Президента Шавката Мирзиёева обсуждались вопросы создания благоприятной среды для стимулирования инвестиций в сферу искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как отметил глава государства, самым важным шагом в этой области является увеличение количества современных суперкомпьютерных кластеров и крупных центров обработки данных. В этих инфраструктурах большая часть расходов, примерно семьдесят процентов, приходится на электроэнергию.
Поэтому для инвесторов важно снизить тарифы на электроэнергию до привлекательного уровня. Президент Мирзиёев сообщил, что эти работы будут в первую очередь начаты в Республике Каракалпакстан.
Для инвесторов, вложивших в инфраструктуру искусственного интеллекта свыше ста миллионов долларов, будут введены ряд льгот. В частности, цена электроэнергии будет установлена в размере пяти центов за киловатт-час.
Кроме того, для участников IT-парка будут применяться все налоговые и таможенные льготы. Оборудование, ввозимое для проектов искусственного интеллекта, будет освобождено от таможенных платежей.
Эта инициатива обеспечит значительные достижения не только в сфере искусственного интеллекта, но и создаст новые возможности для экономики Каракалпакстана. На заседании также обсуждался вопрос обеспечения высокоскоростным интернетом отдалённых районов страны.
С начала следующего года будет запущена деятельность операторов спутникового интернета, которые в течение пяти лет будут освобождены от земельного, имущественного, налога на прибыль и налога на добавленную стоимость. Это поможет расширить цифровую инфраструктуру по всей стране.
В завершение заседания Президент отметил, что внедрение искусственного интеллекта имеет стратегическое значение не только для технологического развития, но и для экономического и регионального прогресса. Источник: president.uz