Toshkentda «Palov festivali» boshlandi
20 oktyabr kuni Toshkent shahridagi mashhur «Lali» restoranida O‘zbekiston milliy oshxonalariga bag‘ishlangan gastronomik tadbir — «Palov festivali» boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu festival Novikov Group va Family Garden tashkilotlari tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, bir vaqtning o‘zida Toshkent, Sochi, Krasnaya Polyana va Voronej shaharlarida o‘tkazilmoqda. Tadbirning asosiy maqsadi O‘zbekiston oshpazlik an’analarini keng targ‘ib qilish, xususan YUNESKOning nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan palovni ommaga tanitishdan iboratdir.
Festivalda taniqli brend-oshpaz Ruslan Italmazov va uning jamoasi mehmonlarga yetti xil an’anaviy palov turlarini taqdim etmoqda. Ularning orasida choyxona oshi, Farg‘onacha palov, Kabuli palovi va Samarqand uy oshi kabi mashhur taomlar mavjud.
Masalan, choyxona oshi dumba yog‘ida pishirilgan qo‘y go‘shti va ziravorlar bilan tayyorlanadi, Farg‘onacha palov esa qizil guruch, kavartak va yashil turp bilan bezatiladi. Kabuli palovi mayiz va no‘xat bilan boyitilgan bo‘lib, «shakarob» ichimligi bilan xizmat qilinadi.
Samarqand uy oshi esa behi va mol go‘shtidan tayyorlanib, ayron bilan birga taqdim etiladi. Festival 2025 yil 9 noyabrgacha barcha «Lali» restoranlarida davom etadi.
Tadbir davomida mehmonlar O‘zbekistonning turli hududlariga xos palovlar ta’mi bilan tanishib, milliy taomlarimizga yangicha nigoh bilan qarash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ushbu gastronomik tadbir mamlakatimiz madaniy merosini saqlash va rivojlantirishga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

В Ташкенте начался «Фестиваль плова»
20 октября в известном ресторане «Лали» в городе Ташкенте стартовало гастрономическое мероприятие, посвящённое национальной кухне Узбекистана — «Фестиваль плова». Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный фестиваль организован по инициативе Novikov Group и Family Garden и одновременно проходит в городах Ташкент, Сочи, Красная Поляна и Воронеж. Основная цель мероприятия — широкое продвижение узбекских кулинарных традиций, в частности, знакомство широкой публики с пловом, включённым в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
На фестивале известный бренд-шеф Руслан Итальмазов и его команда представляют гостям семь видов традиционного плова. Среди них популярные блюда, такие как чайхона ош, ферганский плов, кабульский плов и самаркандский домашний плов.
Например, чайхона ош готовится из баранины, тушённой в курдюке, с добавлением специй, ферганский плов украшается красным рисом, кавартаком и зелёной редькой. Кабульский плов обогащён изюмом и нутом, подаётся с напитком «шакароб».
Самаркандский домашний плов готовится из айвы и говядины и подаётся с айраном. Фестиваль продлится во всех ресторанах «Лали» до 9 ноября 2025 года.
В ходе мероприятия гости смогут познакомиться с вкусами плова, характерными для различных регионов Узбекистана, и взглянуть на национальные блюда под новым углом. Этот гастрономический фестиваль способствует сохранению и развитию культурного наследия нашей страны (источник: zamin.uz).