Imtiyozli pensiya yoshiga yangi o‘zgarishlar kiritildi
Ushbu huquq ularning kasbi, ish sharoiti va mehnat stajiga bog‘liq holda belgilanadi. Yangi tartiblarga ko‘ra, ayrim sohalar xodimlari umumiy belgilangan pensiya yoshidan 5 yoki 10 yil ilgari nafaqaga chiqish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Xususan, urush nogironlari, bolalikdan nogiron farzand tarbiyalayotgan onalar, liliputlar va pakanalar ham imtiyozli pensiya olish huquqiga ega. Yoshidan qat’i nazar, quyidagi toifadagi fuqarolar pensiyaga ilgari chiqishi mumkin.
Birinchidan, konchilik sohasining yetakchi mutaxassislari, agar ularning ish staji kamida 20 yil bo‘lsa. Ikkinchidan, yer osti va ochiq kon ishlarida kamida 25 yil to‘liq ish kuni bilan faoliyat yuritgan shaxtyorlar va qurilish xodimlari.
Uchinchidan, uchuvchilar va sinov parvoz tarkibi vakillari, erkaklarda kamida 25 yil, ayollarda esa 20 yil ish tajribasi bo‘lishi kerak. Shuningdek, teatr va tomosha sohasi artistlari, ijodiy staji 20, 25 yoki 30 yil bo‘lsa, hamda sportchilarning ayrim toifalari, 20 yillik ish stajiga ega bo‘lsa, imtiyozli pensiyaga chiqish huquqiga ega hisoblanadi.
Bundan tashqari, imtiyozli pensiya beruvchi ishlab chiqarishlar, muassasalar, kasblar va lavozimlar ro‘yxatiga o‘zgartirish kiritish tartibi qayta ko‘rib chiqildi. Endilikda korxonalar ro‘yxatga o‘zgartirish yoki qo‘shimcha kiritish uchun mehnat sharoiti, xavfsizlik darajasi va jarohat xavfi bo‘yicha attestatsiyadan o‘tgan bo‘lishi lozim.

Внесены новые изменения в льготный пенсионный возраст
В соответствии с законом о государственном пенсионном обеспечении гражданам некоторых категорий предоставляется право выхода на пенсию на льготных условиях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это право определяется в зависимости от их профессии, условий труда и трудового стажа. Согласно новым правилам, работники некоторых отраслей смогут выйти на пенсию на 5 или 10 лет раньше установленного общего пенсионного возраста.
В частности, право на льготную пенсию имеют инвалиды войны, матери, воспитывающие детей-инвалидов с детства, лилипуты и карлики. Независимо от возраста, следующие категории граждан могут выйти на пенсию раньше.
Во-первых, ведущие специалисты горнодобывающей отрасли, если их трудовой стаж составляет не менее 20 лет. Во-вторых, шахтёры и строители, работающие в подземных и открытых горных работах не менее 25 лет с полным рабочим днём.
В-третьих, пилоты и члены экипажей испытательных полётов, мужчины должны иметь не менее 25 лет, а женщины — 20 лет трудового стажа. Также артисты театра и зрелищной сферы с творческим стажем 20, 25 или 30 лет, а также некоторые категории спортсменов с трудовым стажем 20 лет имеют право на льготную пенсию.
Кроме того, пересмотрен порядок внесения изменений в перечень производств, учреждений, профессий и должностей, дающих право на льготную пенсию. Теперь предприятия должны пройти аттестацию по условиям труда, уровню безопасности и риску травматизма для внесения изменений или дополнений в список.
Новые правила направлены на дальнейшее укрепление социальной защиты работников в зависимости от условий их труда (источник: zamin.uz).