Mirziyoyev Bryusselda Yevropa yetakchilari bilan uchrashadi
Ertaga, 23 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Belgiya poytaxti Bryusselga boradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarining matbuot xizmati tomonidan berilgan ma’lumotga ko‘ra, ushbu tashrif Yevropa Kengashi raisi Antoniu Koshta hamda Yevropa Komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayenning taklifiga binoan amalga oshiriladi. Bryusselda Prezident Mirziyoyev Yevropa Ittifoqining yetakchi institutlari rahbarlari bilan ikki tomonlama muzokaralar olib boradi.
Uchrashuvlarda Samarqandda o‘tgan so‘nggi sammitda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilinadi. Shuningdek, savdo, investitsiya, innovatsiya, energetika hamda fan va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni yanada rivojlantirish haqida fikr almashiladi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangi bitim imzolanishi kutilmoqda. Bundan tashqari, Prezident Mirziyoyev Belgiya rahbariyati va Yevropa kompaniyalari hamda banklari rahbarlari bilan uchrashib, sanoat va texnologiya sohasidagi qo‘shma loyihalarni muhokama qiladi.
Davlat rahbarining matbuot xizmati ta’kidlashicha, ushbu tashrif O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев встретится с лидерами Европы в Брюсселе
Завтра, 23 октября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев совершит официальный визит в столицу Бельгии — Брюссель. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы главы государства, этот визит осуществляется по приглашению председателя Европейского Совета Антониу Кошты и президента Европейской Комиссии Урсулы фон дер Ляйен. В Брюсселе Президент Мирзиёев проведёт двусторонние переговоры с руководителями ведущих институтов Европейского Союза.
На встречах будут обсуждаться вопросы реализации соглашений, достигнутых на последнем саммите в Самарканде. Также будет обмен мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества в области торговли, инвестиций, инноваций, энергетики, а также науки и образования.
В рамках визита ожидается подписание нового соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским Союзом. Кроме того, Президент Мирзиёев встретится с руководством Бельгии, а также с руководителями европейских компаний и банков для обсуждения совместных проектов в сфере промышленности и технологий.
Пресс-служба главы государства подчёркивает, что этот визит послужит переходу отношений между Узбекистаном и Европейским Союзом на новый уровень. Источник: zamin.uz