Toshkent shahar hokimligi ma’lumotiga ko‘ra, poytaxtda avtomashinalarga ruxsatsiz joylashtirilgan reklamaga qarshi keng ko‘lamli kurash boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shahar hokimligi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi, Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasining shahar bo‘limi hamda shahar hokimligi mutaxassislari hamkorlikda maxsus reydlar o‘tkazmoqda. Ushbu tadbirlarda qonunga zid ravishda tashqi reklama joylashtirgan transport vositalari aniqlanmoqda.
Ma’lum qilinishicha, avtomobillarga tashqi reklama joylashtirish uchun davlat xizmatlari portali orqali rasmiy ro‘yxatdan o‘tish talab etiladi. Bu qoidalar barcha reklama egalari uchun majburiydir.
Reydlar davomida bir qator qoidabuzarlik holatlari aniqlanib, huquq-tartibot organlari tomonidan jarimalar qo‘llanildi va tushuntirish ishlari olib borildi. Mutaxassislar bu yo‘nalishdagi monitoringni tizimli ravishda davom ettirmoqda.
Ushbu choralar shahar ko‘rinishini tartibga solish, estetik me’yorlarni saqlash va fuqarolarni noqonuniy reklama orqali aldash holatlaridan himoya qilish maqsadida amalga oshirilmoqda. Manba: Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati.

В Ташкенте убирают незаконную рекламу с автомобилей
По информации хокимията города Ташкента, в столице началась масштабная борьба с рекламой, размещённой на автомобилях без разрешения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению пресс-службы хокимията, управление безопасности дорожного движения, городское отделение Комитета по развитию конкуренции и специалисты хокимията совместно проводят специальные рейды. В ходе этих мероприятий выявляются транспортные средства, незаконно размещающие наружную рекламу.
Сообщается, что для размещения наружной рекламы на автомобилях требуется официальная регистрация через портал государственных услуг. Эти правила обязательны для всех владельцев рекламы.
В ходе рейдов выявлено ряд нарушений, на которые правоохранительные органы наложили штрафы и провели разъяснительную работу. Специалисты систематически продолжают мониторинг в этом направлении.
Эти меры предпринимаются с целью упорядочивания внешнего вида города, сохранения эстетических норм и защиты граждан от обмана посредством незаконной рекламы. Источник: пресс-служба хокимията города Ташкента.