Mirziyoyev Bryusselda Yevropa yetakchilari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Belgiya poytaxti Bryussel shahriga yetib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro aeroportda davlat rahbarini Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprays hamda boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi. Tashrif doirasida 24 oktyabr kuni Prezident Mirziyoyev Yevropa Kengashi raisi Antoniu Koshta hamda Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Lyayen bilan muzokaralar o‘tkazadi.
Shuningdek, Belgiya qiroli Filipp bilan ham uchrashuv rejalashtirilgan. Davlat rahbari O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimida ishtirok etadi.
Tashrif davomida Yevropaning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalar vakillari bilan davra suhbati tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu tashrif mamlakatimiz va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga qaratilgan.

Мирзиёев встретился с европейскими лидерами в Брюсселе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл с официальным визитом в столицу Бельгии, город Брюссель. Об этом сообщает Zamin.uz.
В международном аэропорту главу государства встретили специальный представитель Европейского Союза по Центральной Азии Эдуардс Страйрайс и другие официальные лица. В рамках визита 24 октября Президент Мирзиёев проведёт переговоры с председателем Европейского Совета Антониу Гутеррешем и председателем Европейской Комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
Также запланирована встреча с королём Бельгии Филиппом. Глава государства примет участие в церемонии подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским Союзом.
В ходе визита предусмотрена организация круглого стола с представителями ведущих европейских компаний и финансовых структур. Этот визит направлен на дальнейшее укрепление отношений между нашей страной и Европейским Союзом.