Mirziyoyev Bryusselda Qirol Filipp bilan uchrashdi
Bryusselda rasmiy tashrifda bo‘lgan Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-oktyabr kuni Laken saroyida Belgiya qiroli Filipp bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishga qaratilgan muhim voqea sifatida baholandi. Suhbat davomida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamda madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish yo‘llari muhokama qilindi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega masalalar yuzasidan fikr almashildi. Qirol Filipp O‘zbekiston rahbarining Yevropa Ittifoqi bilan Bryusseldagi muzokaralar natijalarini yuqori baholadi va Mirziyoyevni Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanganligi bilan samimiy tabrikladi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Belgiya o‘rtasidagi munosabatlar barqaror rivojlanib, vazirlar darajasidagi muloqotlar faol olib borilmoqda. Ikki mamlakat parlamentlarida do‘stlik guruhlari faoliyat yuritadi.
Madaniy va insonparvarlik sohalaridagi hamkorlik ham kuchaymoqda. Toshkent va Kortreyk, Samarqand va Lej shaharlari o‘rtasida birodarlik aloqalari o‘rnatilgan.
Kortreykda buyuk alloma Abu Ali ibn Sinoning bronza byusti ochilishi ikki xalq madaniy yaqinligining ramzi sifatida qabul qilindi. Iqtisodiy sohada ham o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda.
Belgiya kompaniyalari O‘zbekistonda to‘qimachilik, logistika va xizmat ko‘rsatish sohalarida samarali faoliyat yuritmoqda. 2024-yilda Toshkentda Benilyuks mamlakatlari Savdo palatasining ochilishi ishbilarmon doiralardagi aloqalarni yanada faollashtirdi.
Prezident Mirziyoyev Belgiya kompaniyalari vakillarining O‘zbekistonga tashriflarini tashkil etish hamda madaniy tadbirlarni ko‘paytirish muhimligini ta’kidladi. Bu ikki tomonlama munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqadi.
Uchrashuv so‘ngida Mirziyoyev qirol Filippni O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif qildi. Qirol taklifni minnatdorlik bilan qabul qilib, do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.
Tahlilchilarning fikricha, Bryusseldagi uchrashuv O‘zbekistonning Yevropadagi nufuzini oshiradi, iqtisodiy sheriklikni mustahkamlaydi va madaniy hamda ta’lim sohalarida yangi loyihalarga yo‘l ochadi. Bu esa Markaziy Osiyo bilan Yevropa o‘rtasidagi strategik muloqotda yangi imkoniyatlar yaratadi.

Мирзиёев встретился с королём Филиппом в Брюсселе
Президент Шавкат Мирзиёев, находившийся с официальным визитом в Брюсселе, 24 октября встретился в дворце Лакен с королём Бельгии Филиппом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Встреча была оценена как важное событие, направленное на дальнейшее развитие дружественных и партнёрских отношений между двумя странами. В ходе беседы обсуждались пути расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, а также культурно-гуманитарной сферах.
Кроме того, стороны обменялись мнениями по вопросам международного и регионального значения. Король Филипп высоко оценил результаты переговоров главы Узбекистана с Европейским союзом в Брюсселе и искренне поздравил Мирзиёева с подписанием Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Бельгией стабильно развиваются, активно ведутся диалоги на уровне министров. В парламентах обеих стран функционируют группы дружбы.
Сотрудничество в культурной и гуманитарной сферах также укрепляется. Между городами Ташкент и Кортрейк, Самарканд и Льеж установлены побратимские связи.
Открытие бронзового бюста великого учёного Абу Али ибн Сины в Кортрейке было воспринято как символ культурной близости двух народов. В экономической сфере также наблюдается рост взаимного товарооборота.
Бельгийские компании успешно работают в Узбекистане в сферах текстиля, логистики и услуг. В 2024 году открытие Торговой палаты стран Бенилюкса в Ташкенте активизировало деловые связи.
Президент Мирзиёев подчеркнул важность организации визитов представителей бельгийских компаний в Узбекистан и увеличения культурных мероприятий. Это выведет двусторонние отношения на новый уровень.
По окончании встречи Мирзиёев пригласил короля Филиппа с официальным визитом в Узбекистан. Король с благодарностью принял приглашение и выразил готовность укреплять дружеские связи.
По мнению аналитиков, встреча в Брюсселе повысит авторитет Узбекистана в Европе, укрепит экономическое партнёрство и откроет новые проекты в культурной и образовательной сферах. Это создаст новые возможности в стратегическом диалоге между Центральной Азией и Европой.