O‘zbekistonda nikohlar soni 2025 yilda kamaydi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekistonda Fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organlarida jami 177 mingta nikoh qayd etilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shulardan 91,2 mingtasi shahar hududlariga, 85,8 mingtasi esa qishloq joylariga to‘g‘ri keladi. So‘nggi besh yil davomida nikohlar soni kamayish tendensiyasini ko‘rsatmoqda.
Masalan, 2021 yilda yanvar-sentyabr oylarida 206,8 mingta nikoh qayd etilgan bo‘lsa, 2022 yilda bu ko‘rsatkich 197 mingga, 2023 yilda 184,5 mingga, 2024 yilda 179,4 mingga va 2025 yilda 177 mingga tushgan. Ushbu ma’lumotlar shuni anglatadiki, har yili nikohlar soni bosqichma-bosqich kamaymoqda.
Mutaxassislarning fikricha, bu holat iqtisodiy qiyinchiliklar, turmush tarzidagi o‘zgarishlar hamda yoshlar orasida kechroq turmush qurish odatining kuchayishi bilan bog‘liq. Shuningdek, zamonaviy hayot sharoitlari va ijtimoiy omillar ham nikohlarning kamayishiga ta’sir qilmoqda.

В Узбекистане количество браков снизилось в 2025 году
По данным Национального статистического комитета, в январе-сентябре 2025 года в органах регистрации актов гражданского состояния Узбекистана было зарегистрировано всего 177 тысяч браков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из них 91,2 тысячи приходится на городские территории, а 85,8 тысячи — на сельские районы. За последние пять лет наблюдается тенденция к снижению количества браков.
Например, в январе-сентябре 2021 года было зарегистрировано 206,8 тысячи браков, в 2022 году этот показатель составил 197 тысяч, в 2023 году — 184,5 тысячи, в 2024 году — 179,4 тысячи, а в 2025 году — 177 тысяч. Эти данные означают, что количество браков ежегодно постепенно уменьшается.
По мнению специалистов, это связано с экономическими трудностями, изменениями образа жизни, а также с ростом привычки вступать в брак в более позднем возрасте среди молодежи. Кроме того, современные условия жизни и социальные факторы также влияют на снижение количества браков.