Toshkentda ajrim arizalarining yarmi yarashtirildi
Toshkent shahrida ajrim uchun sudga murojaat qilgan oilalarning yarmidan ko‘pi yarashtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (O‘zA) ma’lumot berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, poytaxt fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarida joriy yilning yanvar-sentyabr oylarida 432 mingdan ortiq ish ko‘rib chiqilgan.
Ulardan taxminan 7 ming tasi nikohdan ajralish bilan bog‘liq bo‘lib, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 468 taga ko‘pdir. Ajrim ishlarining taxminan 3 mingga yaqini rasman ajralish bilan yakunlangan bo‘lsa, 3 784 ta oila sud yarashtirish choralari yordamida saqlab qolingan.
Sudlarda oilalarga vaqt berish, maslahatlashuvlar o‘tkazish va psixologik yordam ko‘rsatish amaliyotlari yo‘lga qo‘yilganligi bu ijobiy natijaga erishishda muhim ahamiyat kasb etdi. Shuningdek, fuqarolik ishlari bo‘yicha apellyatsiya va kassatsiya instansiyalarida jami 3,5 mingga yaqin shikoyat ko‘rib chiqilgan, ularning ko‘pchiligi o‘zgarmagan holda qoldirilgan.
Sud faoliyati davomida qonun buzilishi holatlari bo‘yicha 199 ta xususiy ajrim chiqarilib, tegishli tashkilotlarga yuborilgan. Yil boshidan buyon mamlakat bo‘ylab taxminan 32 mingga yaqin oila ajrashgani ma’lum qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ushbu holatlar jiddiy muhokama qilinib, nikoh shartnomasini keng targ‘ib qilish va oilalarni moddiy jihatdan himoya qilish zarurligi ta’kidlangan. Poytaxt sudlarining yarashtirish ishlari shuni ko‘rsatadiki, to‘g‘ri yondashuv va maslahat yordamida ko‘plab oilalar saqlab qolinish imkoniyati mavjud.

В Ташкенте половина заявлений о разводе была урегулирована
В городе Ташкент более половины семей, обратившихся в суд с заявлениями о разводе, были примирены. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Национальное информационное агентство Узбекистана (УзА). По данным агентства, в судах по гражданским делам столицы с января по сентябрь текущего года было рассмотрено более 432 тысяч дел.
Из них около 7 тысяч связаны с разводом, что на 468 больше по сравнению с прошлым годом. Около 3 тысяч дел о разводе завершились официальным расторжением брака, а 3 784 семьи были сохранены благодаря мерам судебного примирения.
Практика предоставления времени семьям, проведения консультаций и оказания психологической помощи в судах сыграла важную роль в достижении положительного результата. Также в апелляционных и кассационных инстанциях по гражданским делам было рассмотрено около 3,5 тысяч жалоб, большинство из которых оставлены без изменений.
В ходе судебной деятельности по фактам нарушения закона было вынесено 199 частных разводов и направлено в соответствующие организации. С начала года по стране было зарегистрировано около 32 тысяч разводов.
На заседании под председательством Президента Шавката Мирзиёева эти вопросы были серьезно обсуждены, подчеркнута необходимость широкого распространения брачных контрактов и материальной защиты семей. Судебная практика примирения в столице показывает, что при правильном подходе и консультационной поддержке возможно сохранить многие семьи.