O‘zbekistondan 22 ming tonna olma eksport qilindi
O‘zbekistonda olma yetishtirish va eksport qilish salohiyati kundan-kunga ortib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-avgust oylarida mamlakat jami 22,6 ming tonna olmalarni 10 ta davlatga eksport qilgan. Eksport qilgan mahsulotlarning umumiy qiymati 11,6 million AQSH dollariga teng bo‘ldi.
Asosiy xaridorlar qatorida Rossiya va Qozog‘iston yetakchilik qilmoqda. Rossiyaga 10 721 tonna, Qozog‘istonga esa 10 098 tonna olma yetkazib berilgan.
Bundan tashqari, Qirg‘izistonga 1 275 tonna, Turkmaniston va Iroqqa esa 300 tonnadan ortiq olma eksport qilingan. Mutaxassislarning fikricha, O‘zbekiston Markaziy Osiyoda olma yetishtirish bo‘yicha yetakchi davlatlardan biriga aylanishi mumkin.
Bu mahsulotlarning tabiiy ta’mi, yuqori sifati va raqobatbardosh narxlari sababli milliy mahsulotlarga tashqi bozorlarda talab oshmoqda. Eksport hajmining ko‘payishi nafaqat dehqonlarning daromadini oshiradi, balki mamlakat qishloq xo‘jaligi sohasining iqtisodiy ahamiyatini yanada mustahkamlaydi.

Из Узбекистана экспортировано 22 тысячи тонн яблок
В Узбекистане потенциал выращивания и экспорта яблок с каждым днем растет. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, в период с января по август 2025 года страна экспортировала в 10 стран всего 22,6 тысячи тонн яблок. Общая стоимость экспортируемой продукции составила 11,6 миллиона долларов США.
Среди основных покупателей лидируют Россия и Казахстан. В Россию было поставлено 10 721 тонна, а в Казахстан — 10 098 тонн яблок.
Кроме того, в Кыргызстан экспортировано 1 275 тонн, а в Туркменистан и Ирак — более 300 тонн яблок. По мнению специалистов, Узбекистан может стать одним из ведущих государств по выращиванию яблок в Центральной Азии.
Спрос на национальную продукцию на внешних рынках растет благодаря естественному вкусу, высокому качеству и конкурентоспособным ценам этих продуктов. Увеличение объемов экспорта не только повысит доходы фермеров, но и укрепит экономическое значение сельскохозяйственной отрасли страны.