Serbiya Prezidenti O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan keldi
Bugun Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuçich O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Toshkent xalqaro aeroportida uni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa yuqori martabali rasmiylar kutib oldi. Tashrif doirasida Toshkent shahrida ikki davlat o‘rtasida oliy darajadagi muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuvda siyosiy, iqtisodiy va madaniy sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish, yangi qo‘shma loyihalar hamda sarmoyaviy yo‘nalishlarni muhokama qilish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, Aleksandr Vuçich Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasida faxriy mehmon sifatida ishtirok etadi.
Ushbu sessiyada ta’lim, ilm-fan va madaniyat sohalarida xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilinadi. Bu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Президент Сербии прибыл в Узбекистан с официальным визитом
Сегодня Президент Сербии Александр Вучич прибыл в Узбекистан с официальным визитом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В международном аэропорту Ташкента его встретили Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и другие высокопоставленные официальные лица. В рамках визита запланированы переговоры на высшем уровне между двумя странами в городе Ташкент.
На встрече планируется обсудить дальнейшее развитие сотрудничества в политической, экономической и культурной сферах, а также новые совместные проекты и инвестиционные направления. Кроме того, Александр Вучич примет участие в качестве почётного гостя в 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая пройдет в городе Самарканд.
На этой сессии будут обсуждаться вопросы международного сотрудничества в области образования, науки и культуры. Этот визит имеет важное значение для укрепления дружбы и сотрудничества между двумя странами.