O‘zbekiston qonun ustuvorligida reytingda ko‘tarildi
O‘zbekiston World Justice Project tomonidan e’lon qilingan qonun ustuvorligi bo‘yicha global reytingda ikki pog‘ona yuqorilab, 81-o‘rinni egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mintaqaviy darajada esa Qozog‘iston birinchi o‘rinda turibdi, u 66-o‘rinni band qilgan va o‘tgan yilga nisbatan bir pog‘ona pastga tushgan. Qirg‘iziston esa reytingda 104-o‘ringa tushib ketdi.
Umumiy reytingda esa Daniya yetakchilikni saqlab qolgan, undan keyingi o‘rinlarda Norvegiya, Finlyandiya va Shvetsiya joylashgan. Shu bilan birga, O‘zbekiston yil davomida qonun sohasida eng katta yutuqlarga erishgan davlatlar qatorida tilga olingan.
Bu natijalar mamlakatimizning qonun ustuvorligini mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari samaradorligini ko‘rsatadi va kelgusida bu sohada yanada rivojlanish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi. Manba: zamin.uz.

Узбекистан поднялся в рейтинге верховенства закона
Узбекистан поднялся на две позиции в глобальном рейтинге верховенства закона, опубликованном World Justice Project, заняв 81-е место. Об этом сообщает Zamin.uz.
На региональном уровне Казахстан занимает первое место, расположившись на 66-й позиции, что на одну ступень ниже по сравнению с прошлым годом. Кыргызстан опустился в рейтинге на 104-е место.
В общем рейтинге лидером остается Дания, за ней следуют Норвегия, Финляндия и Швеция. При этом Узбекистан отмечен среди стран, добившихся наибольших успехов в области права за год.
Эти результаты демонстрируют эффективность усилий нашей страны по укреплению верховенства закона и служат основой для дальнейшего развития в этой сфере. Источник: zamin.uz.