Kuz-qishda elektr va gaz narxlari oshmaydi
Joriy yilgi kuz-qish mavsumida elektr energiyasi va tabiiy gaz narxlari oshirilmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ma’lum qildi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, aholining barqaror energiya ta’minotini saqlash va ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash maqsadida narxlarda o‘zgarishlar kiritilmaydi.
Shu bilan birga, hukumat energiya tizimining barqarorligini ta’minlash va ta’minot sifatini yaxshilash uchun kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda. Mirzamahmudov ta’kidlaganidek, elektr energiyasi va tabiiy gaz narxlari kelasi yil may oyida inflyatsiya darajasida indeksatsiya qilinadi.
Bu jarayon aholining manfaatlari inobatga olinib, bosqichma-bosqich bajarilishi rejalashtirilgan. Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, kuz-qish mavsumida energiya ta’minotida uzilishlarga yo‘l qo‘ymaslik, ishlab chiqarish quvvatlarini samarali boshqarish hamda iste’molchilarni uzluksiz energiya bilan ta’minlash ustuvor vazifa hisoblanadi.

Осенью и зимой цены на электроэнергию и газ не повысятся
В этом осенне-зимнем сезоне цены на электроэнергию и природный газ не будут повышаться. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил министр энергетики Джурабек Мирзамахмудов. По словам министра, с целью обеспечения стабильного энергоснабжения населения и социальной стабильности изменения цен не планируются.
Вместе с тем правительство осуществляет комплекс мер для обеспечения стабильности энергетической системы и улучшения качества поставок. Как отметил Мирзамахмудов, цены на электроэнергию и природный газ будут индексированы в мае следующего года на уровень инфляции.
Этот процесс будет осуществляться поэтапно с учетом интересов населения. По данным Министерства энергетики, приоритетной задачей в осенне-зимний период является недопущение перебоев в энергоснабжении, эффективное управление производственными мощностями и обеспечение потребителей непрерывной энергией.
Таким образом, в текущем сезоне будет сохранена стабильность цен, обеспечено удобство населения и надежность энергетической системы (источник: one.uz).