Mirziyoyev va Vuchich Toshkentda hamkorlik bitimlari imzoladi
Toshkent shahrida 28-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar. Shuningdek, hukumatlararo va idoralararo bir qator hujjatlar qabul qilindi.
Ularga investitsiyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish bo‘yicha bitim, iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, tibbiyot sohasida hamkorlik, turizm, ta’lim, fan va madaniyat sohalaridagi hamkorlik bitimlari kiradi. Bundan tashqari, muhandislik, ilg‘or texnologiyalar, sun’iy intellekt va turdosh sohalarda hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha bitim, diplomatik kadrlar tayyorlash sohasida bayonnoma imzolandi.
Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi qabul qilindi. Mehnat migratsiyasi, sport va jismoniy tarbiya sohalarida hamkorlik to‘g‘risida memorandum va bayonnoma ham imzolandi.
Shuningdek, Toshkent va Belgrad shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish bo‘yicha bitim tasdiqlandi. Ushbu hujjatlar ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona va samarali hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Мирзиёев и Вучич подписали соглашения о сотрудничестве в Ташкенте
28 октября в Ташкенте состоялись переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Сербии Александром Вучичем. Об этом сообщает Zamin.uz.
По итогам встречи стороны подписали Совместную декларацию, направленную на укрепление взаимного сотрудничества. Также были приняты ряд межправительственных и межведомственных документов.
К ним относятся соглашение о поощрении и защите инвестиций, соглашение о экономическом сотрудничестве, соглашения о сотрудничестве в области медицины, туризма, образования, науки и культуры. Кроме того, были подписаны соглашения о развитии сотрудничества в области инженерии, передовых технологий, искусственного интеллекта и смежных областях, а также меморандум о подготовке дипломатических кадров.
Было принято Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2026-2027 годы. Также подписаны меморандум и меморандум о сотрудничестве в области трудовой миграции, спорта и физической культуры.
Кроме того, утверждено соглашение о установлении партнерских отношений между городами Ташкент и Белград. Эти документы способствуют дальнейшему укреплению дружеского и эффективного сотрудничества между двумя государствами.