Toshkentda issiq suv va isitish tariflari oshiriladi
Toshkent shahrida issiq suv va issiqlik ta’minoti xizmatlariga yangi tariflar joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda poytaxt hokimining 2025-yil 27-oktyabrdagi qarorida ma’lum qilingan. Yangi tariflar 2025-yil 12-noyabrdan boshlab amalda bo‘ladi va Veolia Energy Tashkent kompaniyasi tomonidan ko‘rsatiladigan markazlashgan issiqlik ta’minoti xizmatlariga taalluqlidir.
Qarorga ko‘ra, QQSsiz tariflar quyidagicha belgilangan: asosiy tarif 711 641 so‘m/Gkal, aholi uchun 139 860 so‘m/Gkal, byudjet tashkilotlari uchun 952 797 so‘m/Gkal hamda yuridik shaxslar uchun 342 296 so‘m/Gkal. Kompaniya bu o‘zgarishlarni energiya tizimini modernizatsiya qilish va xizmat sifatini oshirish maqsadida amalga oshirilayotganini bildiradi.
Davlat subsidiyalari tufayli poytaxt aholisi issiqlik energiyasining to‘liq haqini to‘lamaydi. Xarajatlarning taxminan 80 foizi mahalliy byudjetdan qoplanadi.
Shuningdek, yig‘iladigan mablag‘lar issiqlik va issiq suv ta’minotini rivojlantirish, infratuzilmani ta’mirlash va yangilashga sarflanadi. So‘nggi yillarda issiqlik tizimidagi yo‘qotishlar 44 foizdan 33,4 foizgacha kamaydi.
Bu resurslarni tejash, tizimning barqaror ishlashi va uylar issiqligining yaxshilanishiga xizmat qilmoqda. Mutaxassislar yangi choralar energiya samaradorligini oshirish bilan birga, aholi uchun uzluksiz issiq suv va isitish xizmatlarini ta’minlashga yordam berishini ta’kidlamoqda.
Poytaxt aholisi uchun yangi tariflar bosqichma-bosqich joriy etiladi va xizmat ko‘rsatish sifati ham shunga muvofiq yaxshilanadi (manba: zamin.uz).

В городе Ташкент будут введены новые тарифы на услуги горячего водоснабжения и отопления. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в постановлении мэра столицы от 27 октября 2025 года. Новые тарифы вступят в силу с 12 ноября 2025 года и будут применяться к централизованным услугам теплоснабжения, предоставляемым компанией Veolia Energy Tashkent.
Согласно постановлению, тарифы без НДС установлены следующим образом: основной тариф — 711 641 сум/Гкал, для населения — 139 860 сум/Гкал, для бюджетных организаций — 952 797 сум/Гкал, а для юридических лиц — 342 296 сум/Гкал. Компания сообщает, что эти изменения осуществляются с целью модернизации энергетической системы и повышения качества услуг.
Благодаря государственным субсидиям жители столицы не оплачивают полную стоимость тепловой энергии. Около 80 процентов расходов покрывается из местного бюджета.
Кроме того, собираемые средства направляются на развитие теплоснабжения и горячего водоснабжения, ремонт и обновление инфраструктуры. За последние годы потери в системе теплоснабжения снизились с 44 процентов до 33,4 процента.
Это способствует экономии ресурсов, стабильной работе системы и улучшению отопления домов. Специалисты подчеркивают, что новые меры помогут повысить энергоэффективность и обеспечить населению непрерывное горячее водоснабжение и отопление.
Новые тарифы для жителей столицы будут вводиться поэтапно, а качество обслуживания будет соответствующим образом улучшаться (источник: zamin.uz).