O‘zbekistonda radioaktiv chiqindilar xavfsiz boshqariladi
O‘zbekistonda radioaktiv chiqindilar bilan ishlash xavfsizlik qoidalari tasdiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatda atom elektr stansiyalari, ilmiy-tadqiqot reaktorlari va boshqa yadro obyektlarini ishlatish yoki ularni foydalanishdan chiqarishda yuzaga keladigan chiqindilarni boshqarish tartibi belgilangan. Hujjatga muvofiq, radioaktiv chiqindilar bilan ishlashda xodimlarning nurlanish dozalari doimiy ravishda nazorat qilinishi shart.
Chiqindilar faoliyat darajasiga qarab tasniflanishi, radiatsiya tarqalishini oldini olish uchun maxsus himoya to‘siqlari qo‘llanilishi va xodimlar zarur shaxsiy himoya vositalari bilan ta’minlanishi lozim. Radiatsiyaviy nazoratning shakllari obyektning loyiha va foydalanish hujjatlarida aniq ko‘rsatilishi kerak.
Shuningdek, radioaktiv chiqindilar bilan ishlovchi tashkilotlar xavfsizlikni ta’minlash maqsadida maxsus ko‘rsatmalar va qo‘llanmalar ishlab chiqishi talab etiladi. Atom energiyasidan foydalanish jarayonida hosil bo‘ladigan radioaktiv chiqindilar hajmi haqida yillik hisobotlar tayyorlanishi ham majburiydir.
Bu qoidalar yadro obyektlarida xavfsizlikni oshirish va atrof-muhitni himoya qilishga qaratilgan. Manba: zamin.uz

В Узбекистане радиоактивные отходы безопасно управляются
В Узбекистане утверждены правила безопасности при работе с радиоактивными отходами. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данном документе установлен порядок управления отходами, возникающими при эксплуатации или выводе из эксплуатации атомных электростанций, научно-исследовательских реакторов и других ядерных объектов. В соответствии с документом, при работе с радиоактивными отходами необходимо постоянно контролировать дозы облучения сотрудников.
Отходы должны классифицироваться в зависимости от уровня активности, для предотвращения распространения радиации должны применяться специальные защитные барьеры, а сотрудники должны быть обеспечены необходимыми средствами индивидуальной защиты. Формы радиационного контроля должны быть четко указаны в проектной и эксплуатационной документации объекта.
Кроме того, организации, работающие с радиоактивными отходами, обязаны разрабатывать специальные инструкции и руководства для обеспечения безопасности. Также обязательно составление ежегодных отчетов о количестве радиоактивных отходов, образующихся в процессе использования атомной энергии.
Эти правила направлены на повышение безопасности на ядерных объектах и защиту окружающей среды. Источник: zamin.uz