O‘zbekiston va Slovakiya hamkorlikni kengaytirishga kelishdi
O‘zbekiston va Slovakiya banklarining kiberxavfsizligini kuzatish hamda yuk tashish jarayonlarini nazorat qilish maqsadida qo‘shma markaz tashkil etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Slovakiya Bosh vaziri Peter Pellegrini o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro savdo hajmini oshirish bo‘yicha ham kelishuvga erishdilar.
Kelishuvga ko‘ra, O‘zbekistondan Slovakiyaga to‘qimachilik mahsulotlari, charm buyumlari va meva-sabzavotlar eksport qilinadi. Slovakiyadan esa kauchuk, avtomobil ehtiyot qismlari hamda farmatsevtika mahsulotlari yetkazib beriladi.
Bundan tashqari, 2026 yilda Bratislava shahrida ikki davlat oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirokida birinchi forum o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, turizm sohasida hamkorlikni rivojlantirish maqsadida turizm ko‘rgazmalari va Turizm kunlari tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.

Узбекистан и Словакия договорились расширить сотрудничество
Узбекистан и Словакия планируют создать совместный центр для мониторинга кибербезопасности банков и контроля процессов грузоперевозок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инициатива была обсуждена на встрече Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Словакии Петра Пеллегрини. Стороны также договорились увеличить объем взаимной торговли.
Согласно соглашению, из Узбекистана в Словакию будут экспортироваться текстильные изделия, кожаные товары и фрукты с овощами. Из Словакии же будут поставляться каучук, автомобильные запчасти и фармацевтическая продукция.
Кроме того, в 2026 году в Братиславе планируется проведение первого форума с участием ректоров высших учебных заведений двух стран. Также предусмотрена организация туристических выставок и Дней туризма с целью развития сотрудничества в сфере туризма.
Ожидается, что эти мероприятия будут способствовать укреплению сотрудничества между двумя государствами. Источник: Zamin.uz