O‘zbekistonda 2025/2026 yillar qish mavsumiga tayyorgarlik doirasida kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yirik ijtimoiy dastur amalga oshirilishi belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maqsadda Davlat byudjetidan 1,2 trillion so‘m ajratiladi. Rejaga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab 1,1 million oila bir martalik moddiy yordam sifatida 1 million so‘mdan mablag‘ oladi.
Milliy ijtimoiy himoya agentligi ma’lumotiga ko‘ra, bu yordam o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 2,5 baravar ko‘pdir. O‘tgan yilda 120 ming oilaga 270 ming so‘mdan yordam berilgan edi.
Joriy yilda esa 822 ming oila ijtimoiy reyestrga kiritilgan bo‘lib, yana 290 mingdan oshiq oila "Mahallaning yettiligi" tizimi orqali aniqlangan. Qo‘shimcha ro‘yxatga kiritilgan oilalar quyidagi toifalarga bo‘linadi: nogironligi bo‘lgan shaxs yashaydigan oilalar (76,3 ming), faqat pensiya hisobidan yashayotgan oilalar (69,7 ming), boquvchisi mehnat migratsiyasida bo‘lgan oilalar (34,7 ming), boquvchisini yo‘qotgan oilalar (33,8 ming), og‘ir kasalligi bor shaxs yashaydigan oilalar (23,7 ming), yolg‘iz yashovchi keksa odamlarga tegishli oilalar (7 ming), gaz tarmog‘iga ulanmagan oilalar (2 ming), oila a’zolari soni uchdan oshadiganlar (26,2 ming), vaqtincha ishsizlar (15,1 ming) va yolg‘iz yashovchi shaxslar (2,3 ming).
Dastur doirasida eng ko‘p yordam nogironligi bo‘lgan shaxslar va pensionerlar yashaydigan oilalarga yo‘naltiriladi. Ushbu chora-tadbirlar davlat rahbari tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, ular qish mavsumida kam ta’minlangan fuqarolarning moliyaviy yukini yengillashtirish hamda ularning turmush sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan.

Будет оказана помощь 1,1 млн малообеспеченных семей
В Узбекистане в рамках подготовки к зимнему сезону 2025/2026 годов запланирована реализация крупной социальной программы поддержки малообеспеченных семей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для этой цели из государственного бюджета будет выделено 1,2 триллиона сумов. Согласно плану, по всей стране 1,1 миллиону семей будет оказана единовременная материальная помощь в размере 1 миллиона сумов.
По данным Национального агентства социальной защиты, эта помощь в 2,5 раза превышает показатели прошлого года. В прошлом году помощь в размере 270 тысяч сумов была оказана 120 тысячам семей.
В текущем году в социальный реестр включено 822 тысячи семей, а более 290 тысяч семей выявлены через систему "Семь дворов" ("Mahallaning yettiligi"). Дополнительный список семей разделён на следующие категории: семьи, в которых проживают лица с инвалидностью (76,3 тысячи), семьи, живущие только на пенсию (69,7 тысячи), семьи с членами, находящимися в трудовой миграции (34,7 тысячи), семьи, потерявшие кормильца (33,8 тысячи), семьи, в которых проживают лица с тяжёлыми заболеваниями (23,7 тысячи), семьи одиноких пожилых людей (7 тысяч), семьи, не подключённые к газовой сети (2 тысячи), семьи с числом членов более трёх (26,2 тысячи), временно безработные (15,1 тысячи) и одинокие лица (2,3 тысячи).
В рамках программы наибольшая помощь будет направлена семьям, в которых проживают лица с инвалидностью и пенсионеры. Эти меры утверждены руководством страны и направлены на облегчение финансовой нагрузки малообеспеченных граждан в зимний период, а также на улучшение их условий жизни.