Noyob kasalliklarga chalingan bolalar uchun yangi dastur.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev noyob va irsiy kasalliklarga chalingan bolalarni ijtimoiy va tibbiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maxsus dastur qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur 2026-2030 yillar davrini qamrab oladi va noyob kasalliklarga chalingan fuqarolar uchun bir qator muhim o‘zgarishlarni nazarda tutadi. Dasturga muvofiq, davlat hisobidan davolanishi mumkin bo‘lgan noyob kasalliklar ro‘yxati kengaytiriladi.
Endilikda bunday kasalliklar soni beshtadan o‘ntaga yetkaziladi. Shuningdek, bolalarni zarur dori-darmonlar bilan ta’minlash darajasi 95 foizdan 99 foizgacha oshiriladi.
Bu esa, ayniqsa, og‘ir kasalliklarga chalingan bolalar uchun muhim ahamiyat kasb etadi. 2024 yil boshidan boshlab, 18-21 yosh oralig‘ida bo‘lgan fuqarolar ham noyob kasalliklar bo‘yicha bepul tibbiy kuzatuvdan o‘tish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Noyob yoki orfan kasalliklar, odatda, kam uchraydigan, irsiy xususiyatga ega va murakkab davolashni talab qiladigan kasalliklardir. Misol tariqasida mukovissidoz, gemofiliya, Goshe kasalligi, fenilketonuriya va orqa miya mushak atrofiyasi kabi kasalliklarni keltirish mumkin.
Mazkur qaror mamlakatda sog‘liqni saqlash tizimini yanada rivojlantirish va aholining ijtimoiy himoyasini kuchaytirishga qaratilgan muhim qadamdir. Ma’lumot manbasi: One.uz.

Новая программа для детей с редкими заболеваниями
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял специальную программу по социальной и медицинской поддержке детей с редкими и наследственными заболеваниями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная программа охватывает период с 2026 по 2030 годы и предусматривает ряд важных изменений для граждан с редкими заболеваниями. В соответствии с программой будет расширен перечень редких заболеваний, лечение которых осуществляется за счет государства.
Теперь количество таких заболеваний увеличится с пяти до десяти. Также уровень обеспечения детей необходимыми лекарствами повысится с 95% до 99%.
Это особенно важно для детей, страдающих тяжелыми заболеваниями. С начала 2024 года граждане в возрасте от 18 до 21 года также смогут бесплатно проходить медицинское наблюдение по редким заболеваниям.
Редкие или орфанные заболевания, как правило, встречаются редко, имеют наследственный характер и требуют сложного лечения. В качестве примера можно привести муковисцидоз, гемофилию, болезнь Гоше, фенилкетонурию и мышечную атрофию спинного мозга.
Данное решение является важным шагом по дальнейшему развитию системы здравоохранения в стране и усилению социальной защиты населения. Источник информации: One.uz.