Shavkat Mirziyoyev AQSh Kongressi vakillari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning AQShga tashrifi doirasida Vashingtonda AQSh Kongressining bir qator vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident matbuot xizmatining xabar berishicha, davlat rahbari kongressmenlar Bill Hayzenga, Kerol Miller va Sidni Kamlager-Dov bilan muzokaralar olib bordi. Uchrashuv davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, xususan, parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston va AQSh qonunchilik organlari o‘rtasidagi faol aloqalarning ijobiy rivoji qayd etildi. Tomonlar AQSh Kongressidagi O‘zbekiston bilan hamkorlik Kokusining samarali faoliyatini alohida ta’kidladilar.
Uchrashuvda G‘arbiy Virjiniya, Michigan va Kaliforniya shtatlari bilan hamkorlikni kengaytirish masalalariga ham e’tibor qaratildi. Muzokaralar yakunida AQSh Kongressi vakillarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish, shuningdek, mintaqalar rahbarlari boshchiligida biznes delegatsiyalar almashuvi bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, Prezident Shavkat Mirziyoyev Montana shtatidan senator Stiv Deyns bilan ham uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy va investitsion hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ma’lum qilinishicha, kelgusida AQShdan O‘zbekistonga biznes delegatsiyalar yuborish rejalashtirilgan. Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev 6-noyabr kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tadigan "S5+1" sammitida ishtirok etadi.

Шавкат Мирзиёев встретился с представителями Конгресса США
В рамках визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США в Вашингтоне состоялись встречи с рядом представителей Конгресса США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы Президента, глава государства провёл переговоры с конгрессменами Биллом Хайзеном, Кэрол Миллер и Сидни Камлагер-Доу. Во время встречи обсуждались вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя странами, в частности, развитие межпарламентских связей.
Также была отмечена положительная динамика активных контактов между законодательными органами Узбекистана и США. Стороны особо подчеркнули эффективную деятельность Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном в Конгрессе США.
На встрече также уделили внимание вопросам расширения сотрудничества с штатами Западная Вирджиния, Мичиган и Калифорния. По итогам переговоров достигнута договорённость об организации визита представителей Конгресса США в Узбекистан, а также об обмене бизнес-депутатами под руководством глав регионов.
Кроме того, Президент Шавкат Мирзиёев провёл встречу с сенатором от штата Монтана Стивом Дейнсом. В ходе встречи обсуждались вопросы расширения экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
Сообщается, что в будущем планируется отправка бизнес-депутатов из США в Узбекистан. Также Шавкат Мирзиёев примет участие в саммите "S5+1", который состоится 6 ноября в Вашингтоне.